توصیه‌هایی برای خیاطان

دوخت منظم

قبل از انجام دوخت حتماً نخ زیر و روی چرخ کنترل شود که تنظيم باشد تا دوخت منظم انجام شود. برای دوخت منظم (نسبت) نباید بیشتر از یك سانتيمتر باشد و از لب پارچه هم نبايد فاصله بيش از يك سانتی متر باشد و بعد از نسبت زدن در اول کار باید نخ اضافه را گرفت و آخر کار نيز بست زده و اضافه نخ زده شود و حتماً بايد زير پايه كار پيش بر كار (پارچه) باشد تا بست زده شود و زير پايه خالي نباشد كه در اينصورت دوخت انجام نمي شود و در درازمدت بين پايه و كار پيش بر اصطكاك ايجاد شده و زير پايه و دنده كار پيش بر خورده مي شود و باعث مي شود كه كار خوب جلو نرود و يا خيلي كند جلو رود .

دوخت موازی نیم، یک، یک و نیم، دوسانتی متر

برای هر دوخت اول سر قائمی زده و بعد تا آخر کار موازی لبه پارچه دوخت بزنید و برای دوخت های بعدی از دوخت اول، دوخت موازی و منظم زده شود و دوخت های بعدی را هم موازی دوخت اول تا چشم به فاصله های دوخت عادت كند .

حالت گرفتن كار

به خیاطان تازه کار توصیه می شود دست چپ را طرف چپ كار و دست راست را زير كار بگیرند .

برای مشاهده ⭐ نمونه سوالات خیاطی مانتو دوزی با جواب  ⭐کلیک کنید.

نيش بخيه يك و دو ميليمتري

براي دوخت نيش بخيه همانطور كه از اسمش پيداست دوخت را به لبه دولای كار كه نيش كار حساب می شود بايد زد . لب كار بايد دولا تا زده و بعد با كنترل دست سعی كنيد كه بخيه را به نقطه ابتدايي پارچه بزنيد حالت دست دو انگشت دست راست روی تای پارچه حدود 10 سانتی متر پائين تر از پايه كار پيش تنظيم و همراه با كار به طرف چرخ حركت بكند .

زاويه دوزي فاصله نيم پايه (با الگو و بدون الگو)

توصیه می کنیم اولاً با الگو زاويه را يک بار خط بكشيد بعد روی آن را يكبار دوخت بزنيد و بعد با دوخت های موازی نيم پايه در كنار هم دوخت كنيد . توجه داشته باشيد كه در هر گوشه زاويه خط دوخت نيم پايه رعايت شود و تمام خط ها در آخر به يک شكل و اندازه باشد . در گوشه زاويه ها بايد سوزن را درداخل كار نگه داشته و به كمک زانوئي پايه را بلند كرده وكار را بچرخانيد تا خط بعدی موازی پايه كار پيش قرار بگيرد و دوخت را ادامه دهيد .

جدید ترین روش خیاطی

دايره موازی فاصله نيم پايه

اول دو دايره را يكبار از نقطه شروع دوخت زده و كمی به نقطه شروع مانده به فاصله نيم پايه داخل شويد . پارچه را با دو دست بصورت گرد كنترل كنيد تا آخر كه به نقطه مركز دايره برسد .

لب تا و نيش بخيه

به خیاطان توصیه می کنیم اول لب پارچه را سه میلی‌متر تا کنند و تا دوم را نیم سانت تا زده و تای اول را روی پارچه قرار دهند و لب تا دوم را نیش بخیه بزنند که ضمن سه پیچ شدن کار نیش بخیه هم به آن زده شود.

اصول شکافتن (با بشکاف، با سوزن، با تیغ)

الف – براي اينكه در موقع شکافتن دوخت پارچه پاره نشود نخ را موقع شکافتن یکبار از زیر بکشید و وقتی پاره شد دوباره یک‌بار از رو کشیده تا آخر دوخت ادامه دهید.

ب - با تیغ = وسط دوخت را باز كرده و زير كار را به کمک پایه چرخ نگه‌داشته و روی کار را بکشید که بین پارچه باز و معلوم شود و بعد با تیغ اصلاح طوری که به پارچه صدمه‌ای وارد نشود دوخت را بریده و کار را بشکافید.

ج- با بشکاف موارد (ب) را انجام داده و بجای تیغ با نوک بشکاف آن را ریزریز بشکافید.

آموزش خیاطی

زیگزال‌دوزی (راسته دوزی، گردی‌ها، گوشه‌ها)

اول نخ کردن زیگزال را یاد بگیرید بعد نخ‌های زیگزال را تنظیم کنید که به هم گره نخورده باشد دوخت زیگزال را روی لبه پارچه انجام دهید تا به چرخ زیگزال‌دوزی مسلط شوید. بعد شروع به کار کنید. باید پارچه را بعد از بالابردن پایه چرخ با لب تیغ تنظیم کرده طوری که موقع دوخت کار نه زیر تیغ برود و نه فاصله پیدا کند که چرخ لبه پارچه را دوخت کند فقط کافی است ریشه‌های پارچه را تیغ آرایش کند.

برای زاویه دوزی برای اینکه پارچه دوخته شود و زیر تیغ هم نرود از اول پارچه تا سر زاویه را دوخت بزنید بعد وقتی سوزن و تیغ به انتهای زاویه رسد چرخ را نگه‌داشته پارچه را تاکرده به‌طوری‌که پارچه از زیر دوخت بیرون نرود و برای بیرون آوردن پارچه از زیر زیگزال بعد از اتمام پارچه و دوخت چند سانتی‌متر باید خالی کار کند تا نخ‌ها به‌هم‌بافته شود و از زیر چرخ بیرون بیاید و بعد نخ را با تیغ چرخ قطع کنید.

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )