نقش زعفران در درمان افسردگی ، اضطراب و اختلالات روانی

افسردگی و اضطراب دو مشکل شایع بهداشت روان هستند هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی بالایی برای بشر دارند. این بیماری عمدتا توسط یک مجموعه علائم روانشناختی ، جسمی و رفتاری از جمله روحیه افسرده برای فرد، از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره، خستگی، احساس بی ارزشی یا گناه ،کاهش توانایی تفکر و تمرکز، داشتن افکار مکرر درباره مرگ یا اختلالات خواب ، ایجاد مشکلات گوارشی ، اختلالات اشتها و کاهش وزن تشخیص داده می شود.

حدود 8 تا12 درصد مردم جهان حداقل یک بار در زندگی خود افسردگی یا علائم مشابه آن را تجربه می کنند.اخیراً مطالعه‌ای نشان داده است که تعداد هر دو نوع بیماری افسردگی اختلال تک‌قطبی (MDD) و اختلال دوقطبی (BD) حتی در کسانی که طبق استانداردهای معاصر جامعه رفتار می‌کنند، بسیار زیاد است.

برای مشاهده ⭐ نمونه سوالات زعفران کار فنی و حرفه ای با جواب ⭐ کلیک کنید  

زعفران در درمان افسردگی

در بیشتر موارد، افسردگی ممکن است با اضطراب و استرس  همراه باشد؛که یکی از متداول ترین مشکلات سلامت روان است و باعث پایین آمدن کیفیت زندگی افراد می شود.بیماران مبتلا به اختلالات اضطرابی اغلب احساس تنش، نگرانی، بی‌قراری، ترس و وحشت می‌کنند.

در حال حاضر درمان‌هایی که برای بیماران مبتلا به افسردگی در دسترس است عبارت‌اند از: داروهای ضد افسردگی، تشنج درمانی، روان‌درمانی و سایر درمان‌های جسمی.بعد از کشف داروهای ضد افسردگی در دهه  1950 میلادی، انقلاب بزرگی در درمان این بیماری رخ داد و باعث شد که خطر خودکشی در بین افراد مبتلا به آن، به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

بااین‌حال، داروهای ضد افسردگی که برای درمان آن استفاده می‌شوند دارای محدودیت های زیادی هستند که می‌توانند باعث ایجاد محدودیت هایی در زمینه ی استفاده از این نوع داروها شوند.از جمله ی این محدودیت ها می‌توان به پایین بودن احتمال بهبود (علی‌رغم تلاش‌های درمانی متعدد، بیش از 30٪ بیماران موفق به درمان نمی‌شوند) و تاب‌آوری کم (28٪ بیماران افسرده در ماه اول درمان و 44٪ در طی 3 ماه اول درمان مصرف دارو را قطع می کنند) اشاره کرد.

در گذشته، طبقات مختلفی از داروهای ضد افسردگی مانند داروهای ضد افسردگی (TCA) و مهارکننده های (MAOI) موجود بودند که تحت عنوان داروهای ضد افسردگی نسل اول شناخته می شدند. اما امروزه به دلیل اثرات منفی که روی سلامتی می گذاشتند و عوارض ناشی از آن‌ها، مصرف این داروها متوقف شده است.

اگرچه عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی جدید به اندازه داروهای قبلی قابل توجه نیستند، اما آن‌ها هنوز در دسته ی دوم و سوم داروهای ضد افسردگی حضور دارند که مشکلاتی مانند اختلال عملکرد جنسی،اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و سندروم ترک دارو را به وجود می آورند.

در مورد دارو های ضد اضطراب نیز باید گفت که این نوع داروها  در درمان های کوتاه مدت و طولانی مدت اثر کافی ندارند و درصورت تجویز طولانی مدت اثرات جانبی بسیاری به همراه دارند.بنابراین به دلیل نگرانی های ایمنی ،عوارض جانبی ، اثر محدود و تاب آوری کم در ارتباط با مصرف بسیاری از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب،نیاز به شناسایی درمان های جدید با عوارض کمتر و نتیجه مطلوب تر احساس می شود.

زعفران بهترین درمان برای اضطراب

 

نقش دارویی زعفران

زعفران و کلاله های خشک شده ی آن، یک محصول زراعی بسیار ارزشمند است که به طور انحصاری  در آشپزی استفاده می شود تا به غذا طعم ، رنگ و عطر بدهد.این عضو از خانواده Iridaceae ها عمدتا از کربوهیدرات ها از جمله نشاسته تشکیل شده است.

با این حال ارزش زعفران به دلیل وجود سه متابولیت اصلی ثانویه در آن است که عبارتند از :

Crocin)دلیل رنگ خوب زعفران(

Picrocrocin)مسئول طعم زیبای آن(

safranal )مسئول بوی بی نظیر آن(

زعفران همچنین حاوی crocetin است که محصول هیدرولیز crocin است.از دیرباز این محصول را هم در درمان های خانگی و هم به عنوان دمنوش مورد استفاده قرار می‌دهند.این محصول به‌عنوان یک گیاه دارویی در طب سنتی، برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده شده است.

همچنین در مطالعات اخیر خواص دارویی دیگری به زعفران افزوده اند که عبارتند از:خاصیت آنتی اکسیدان،خواص ضد سرطان، تقویت کننده حافظه،ضد آفتاب و تقویت قلب.زعفران و مواد تشکیل دهنده آن به دلیل اثرات ضد افسردگی آن به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته اندو به عنوان یک درمان بالقوه موثر و قابل تحمل برای افسردگی و اضطراب پیشنهاد شده است.

در تحقیق مورد نظر نیز مطالعات بالینی در مورد اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب زعفران و اجزای تشکیل دهنده آن بررسی شده است و یک بررسی غیر سیستماتیک در شرایط in vitro ، in vivo و بالینی را ارائه می‌دهد که شواهدی در مورد اثر، ایمنی و مکانیسم‌های عملکرد زعفران و مواد موثره آن در درمان اضطراب ، افسردگی و سایر اختلالات روانی نشان می‌دهد.

تعدادی از این کارآزمایی‌های بالینی نشان داده است که زعفران و ترکیبات فعال آن خواص ضدافسردگی مشابه داروهای ضدافسردگی فعلی مانند فلوکستین، ایمی پرامین وسیتالوپرام ، اما با عوارض جانبی کمتر دارند.در نتیجه زعفران ممکن است برای این نوع بیماری‌ها یک درمان مؤثر و بی‌خطر باشد.البته برای روشن شدن سازوکارهای بیشتر زعفران به مطالعات دقیق‌تری نیاز است.

نقش زعفران در افسردگی

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )