هوش مصنوعی به زبان ساده

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) شاخه گسترده‌ای از علوم کامپیوتر است که مربوط به ساخت ماشین‌های هوشمند با توانایی انجام وظایفی است که معمولاً به هوش انسان نیاز دارند.هوش مصنوعی یک علم میان‌رشته‌ای با چندین رویکرد است، اما پیشرفت در یادگیری ماشین و یادگیری عمیق تقریباً باعث ایجاد تغییر الگو در هر بخش از این فناوری شده است.

هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

کمتر از یک دهه پس از شکستن ماشین رمزگذاری نازی‌ها به نام  Enigma و کمک به نیروهای متفقین برای پیروزی در جنگ جهانی دوم، آلن تورینگ ریاضی‌دان معروف، برای بار دوم با یک سوال ساده تاریخ را تغییر داد: "آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟"مقاله تورینگ تحت عنوان "ماشین آلات و هوش رایانه" در سال (1950) ، و بعد از آن آزمایش تورینگ، هدف و چشم‌انداز اساسی هوش مصنوعی را تعیین کرد.هوش مصنوعی (AI)، شاخه ای از علوم کامپیوتر است که هدف آن پاسخ مثبت به سوال تورینگ است. این تلاش برای تکرار یا شبیه سازی هوش انسان در ماشین است. و این هدف گسترده ی هوش مصنوعی، سوالات و بحث های زیادی را به وجود آورده است. تا آنجا که هیچ تعریف واحدی از این رشته در سطح جهانی پذیرفته نشده است.عمده‌ترین محدودیت در تعریف هوش مصنوعی به زبان ساده "ساخت ماشین‌هایی که هوشمند هستند" این است که در واقع توضیح نمی‌دهد که هوش مصنوعی چیست؟ چه چیزی یک ماشین را هوشمند می‌کند؟ در برخی کتاب‌های درسی هوش مصنوعی این‌گونه تعریف می‌شود ، هوش مصنوعی تغییرات محیط پیرامون را ادراک می‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهدپاتریک وینستون، استاد هوش مصنوعی و علوم رایانه‌ای در دانشگاه MIT ، هوش مصنوعی را چنین تعریف می‌کند:

"الگوریتم‌هایی که به خاطر محدودیت‌ها فعال می‌شوند و از مدل‌هایی پشتیبانی می‌کنند که تفکر، ادراک و عمل را به هم گره می‌زنند."

هوش مصنوعی خلاصه

 به چهار رویکرد مختلف می‌پردازیم که رویکرد تاریخی هوش مصنوعی را تعریف می‌کنند:

1. انسانی فکر کردن

2.منطقی فکر کردن

3.انسانی عمل کردن

4.منطقی عمل کردن

هوش مصنوعی چگونه استفاده می‌شود؟

هوش مصنوعی محدود(Narrow AI): این نوع هوش مصنوعی که گاهی اوقات به عنوان هوش مصنوعی ضعیف نیز شناخته می‌شود ، در یک زمینه محدود عمل می‌کند و شبیه ساز هوش انسانی است. هوش مصنوعی محدود اغلب بر انجام یک کار واحد به شدت متمرکز است. اگرچه این ماشین‌ها هوشمند به نظر می‌رسند، اما با محدودیت های بسیار بیشتری حتی از ابتدایی ترین هوش انسانی کار می کنند.

هوش مصنوعی عمومی (AGI): این دسته از هوش مصنوعی که بعضاً به آن "هوش مصنوعی قوی" گفته می‌شود، نوعی هوش مصنوعی است که در فیلم‌ها می‌بینیم، مانند ربات‌های سریال westworld. AGI ماشینی با هوش عمومی است و دقیقاً مانند یک انسان می‌تواند از این هوش برای حل هر مشکلی استفاده کند.AGI ماشینی با هوش عمومی است و دقیقاً مانند یک انسان می‌تواند از این هوش برای حل هر مشکلی استفاده کند.AGI ماشینی با هوش عمومی است و دقیقاً مانند یک انسان می‌تواند از این هوش برای حل هر مشکلی استفاده کند.

ورود به هوش مصنوعی

برای دانلود جدید ترین ⭐نمونه سوالات فنی  وحرفه ای icdl درجه 1 با جواب⭐ کلید کنید.

مثال‌هایی از هوش مصنوعی در دنیای واقعی:

1. دستیارهای هوشمند (مانند سیری و الکسا).

2. ابزارهای پیش بینی برخی از بیماری‌ها مانند سرطان سینه.

3. تولید ربات‌های بدون سرنشین.

4. ربات‌های مکالمه برای بازاریابی و خدمات به مشتری.

5.ربات های مشاور برای تجارت  سهام در بورس.

6.فیلتر کردن هرزنامه ها در ایمیل.

7. ابزارهای نظارت بر شبکه های اجتماعی برای محتوای خطرناک یا اخبار دروغ.

8. پیشنهاد آهنگ یا فیلم تلویزیونی از Spotify و Netflix.

تعریف هوش مصنوعی محدود (Narrow AI)

هوش مصنوعی محدود در پیرامون محیط زندگی ما به‌وفور یافته می‌شود و می‌توان گفت که تاکنون موفق‌ترین نوع هوش مصنوعی بوده است.طبق گزارشی که در سال 2016 منتشر شدNarrow AI با تمرکز بر انجام وظایف خاص، در دهه گذشته موفقیت‌های زیادی را تجربه کرده است و منافع قابل توجهی در جامعه داشته و به نشاط اقتصادی مردم کمک کرده است.  مثال‌هایی از هوش مصنوعی محدود:

1. جستجوی گوگل.

2.نرم‌افزار تشخیص تصویر سیری، الکسا و سایر دستیاران شخصی.

3.اتومبیل‌های خودران.

تعریف هوش مصنوعی عمومی (AGI):

ایجاد ماشینی با هوشی در سطح انسانی است که برای هر کاری قابل استفاده باشد . اما تلاش برای AGI با دشواری همراه بوده استمدت‌هاست AGI منشأ داستان های علمی تخیلی بوده است که در آنها ربات‌های بسیار هوشمند بر بشریت غلبه می‌کنند، اما کارشناسان معتقدند این فرضیه چیزی نیست که به این زودی نگران آن باشند.

ورود به هوش مصنوعی

یادگیری ماشین و یادگیری عمیق:

هوش مصنوعی ضعیف (Narrow AI)اکثراً با استفاده از روش‌های "یادگیری ماشین"و"یادگیری عمیق"ایجاد می‌شوددرک تفاوت بین هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق می‌تواند گیج کننده باشدمی‌توان گفت: "هوش مصنوعی مجموعه‌ای از الگوریتم ها و استراتژی ها برای تقلید از هوش انسان است. یادگیری ماشین یکی از آن الگوریتم هاست، و یادگیری عمیق یکی از تکنیک های یادگیری ماشین است."

تاریخچه هوش مصنوعی:

ربات‌های هوشمند و موجودات مصنوعی اولین بار در افسانه‌های یونان باستان ظاهر شدند. پیشرفت ارسطو در این سلوک و استفاده از استدلال قیاسی لحظه ای نقش مهمی در پیشرفت علم در این زمینه داشته است همان‌طور که می‌دانید تاریخچه هوش مصنوعی مربوط به کمتر از یک قرن پیش است اما ریشه های طولانی و عمیقی دارد. امروزه نیز این صنعت به پیشرفت های بسیار بزرگی دست یافته است و در صنایع مهمی مانند پزشکی، امنیت، بازاریابی و فروش، شبکه‌های اجتماعی، حمل و نقل و غیره نقش اساسی ایفا می‌کند و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده این تأثیرگذاری چندین برابر شود.

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )