مراقبت از فرش دستباف - نکات کلیدی و حساس

نگهداری از فرش دستباف:

داشتن یک فرش دستباف خوب، به‌خصوص فرش قدیمی یا آنتیک نه‌تنها لذت خاصی دارد بلکه یک مسئولیت بزرگ نیز به‌حساب می‌آید. شما باید ظاهر فرش خود را که یک سرمایه‌گذاری هم محسوب می‌شود حفظ کنید چون این‌گونه فرش‌ها با کمی مراقبت در سال‌های آینده به یک میراث ارزشمند خانوادگی تبدیل می‌شوند. صاحبان فرش‌های دستباف با کیفیت باید در واقع خود را در مقابل آنها مسئول بدانند. مجله Little-Persia توصیه‌هایی را در مورد تمیزکردن و نگهداری فرش‌ها ارائه می‌دهد، با این حال توجه کنید برخی از فرش‌های ایرانی ممکن است شکننده باشند یا با مواد خاصی بافته شده باشند (به‌عنوان مثال ابریشم و رنگ‌های خاص) که به‌راحتی آسیب می‌بینند؛ بنابراین اگر اطمینان ندارید مراقبت‌های موردنیاز فرش توسط خود شما حاصل می‌شود، نظافت و مرمت آن را به یک شخص متخصص بسپارید. درهرصورت، فرش‌های ایرانی و شرقی حداقل باید هر دهه یک‌بار به طور حرفه‌ای تمیز شوند تا لایه‌های عمیق ریزگرد و غبار از بین برود. برای جلوگیری از گسترش هرگونه آسیب و ترمیم درست فرش، لکه‌ها و کثیفی‌های آن باید، در اسرع وقت برطرف شود.

تمیزکردن روزانه فرش[برق انداختن فرش]:

فرش‌ها را باید به طور مرتب با وسیله‌های مکش مثل جاروبرقی تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار جلوگیری شود. همچنین فرش‌ها گاهی اوقات باید چرخانده شوند تا از ساییده شدن منطقه خاصی از فرش یا کم‌رنگ شدن منطقه خاصی به دلیل تابش مستقیم نورآفتاب جلوگیری شود. به قسمت پشت فرش‌ها نیز باید گاهی جارو بکشید تا مانع از تجمع حشرات و پروانه‌ها شود. در صورت امکان از قراردادن مبلمان بسیار سنگین روی فرش‌ها خودداری کنید و یا زیر پایه‌های مبل، محافظ قرار دهید. هنگام راه‌رفتن روی فرش، کفش‌هایتان باید تمیز باشد یا از صندل و دمپایی تمیز استفاده کنید.

حفاظت از فرش در برابر رطوبت، گرما و نور مستقیم خورشید:

رطوبت برای فرش‌های دستباف بسیار آسیب‌زننده است زیرا معمولاً از مواد طبیعی مثل پشم، پنبه و یا ابریشم ساخته می‌شوند که در برابر رطوبت آسیب‌پذیر هستند.به‌خصوص پشم که مستعد انقباض است و نباید برای مدت طولانی مرطوب بماند. نور مستقیم خورشید در طولانی‌مدت می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ فرش شود. با مسدودکردن نور مستقیم خورشید با استفاده از پرده می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. به قرارگیری فرش خود توجه کنید، هرازگاهی آن را بچرخانید تا رنگ‌های آن یکنواخت شود. رعایت این روش‌ها باید به شما کمک کند ظاهر و سلامت فرش خود را حفظ کنید.

برای مشاهده ⭐ نمونه سوالات قالیبافی درجه 2 همراه با جواب رایگان ⭐ همین الان کلیک کنید.

تمیزکردن روزانه فرش[برق انداختن فرش]

محافظت از فرش در برابر حیوانات خانگی:

احتمال فاجعه ! در صورت عدم مراقبت، حیوانات خانگی آموزش ندیده می‌توانند از فرش به‌عنوان بالشتک یا اسباب‌بازی جویدنی یا بدتر از آن، به‌عنوان توالت فرنگی استفاده کنند. توجه کنید که اگر ادرار حیوانات خانگی تمیز نشود، می‌تواند به‌صورت پوسیدگی و تغییر رنگ آسیب جدی به فرش بزند.هنگامی که حیوان خانگی شما نزدیک فرش است، مراقب باشید، مگر اینکه حیوان خانگی شما آموزش دیده و قابل‌اعتماد باشد.

محافظت از فرش در برابر پروانه‌ها و آفات دیگر:

تا زمانی که قالیچه به طور منظم تمیز شود و در معرض نور قرار نگیرد و در شرایط مرطوب و تاریک نگهداری نشود، می‌توان از آسیب لارو پروانه و سایر آفات فرش خوار خانگی جلوگیری کرد. پروانه‌ها فرش‌های شما را نمی‌خورند، اما هم‌زمان صدها تخم کوچک می‌گذارند و این تخم‌ها به لاروهایی تبدیل می‌شوند که پشم، خز، پر و الیاف ابریشم را مصرف می‌کنند. تمیزکردن زود هنگام فرش آلوده به آفات کار دشواری نیست، اما اگر آسیب‌دیدگی زیاد باشد، بافتن مجدد قسمت بزرگی از فرش فرایند گران و زمان‌بری است. در صورت کشف تخم لارو یا حشرات پرنده، پشت و جلوی فرش را کاملاً جاروبرقی کنید و سپس مرتباً از اسپری پروانه مخصوص فرش استفاده کنید تا حشرات، تخم‌ها یا لاروها را از بین ببرد. اگر از نتیجه کار خود مطمئن نیستید، از یک قالیشویی حرفه‌ای کمک بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که هرگونه اثر بید کاملاً برطرف شده است.

سرعت عمل در تمیزکردن فرش

سرعت عمل در تمیزکردن فرش:

هنگام ریختن مایعاتی مثل آبمیوه روی فرش، سرعت عمل در تمیزکردن آن ضروری است. فرش را بلافاصله با حوله‌های آشپزخانه ساده پاک کنید و منتظر بمانید تا خشک شود. در صورت ریختن مواد غذایی جامد روی فرش، ابتدا آن را با کفگیر پلاستیکی یا قاشق خراشیده و بقایای مرطوب را با حوله‌های آشپزخانه (ترجیحاً سفید) پاک کنید.در فرش‌های پشمی می‌توانید از محلول شامپو فرش و آب گرم با یک قاشق‌چای‌خوری سرکه سفید استفاده کنید. سپس یک ‌پارچه را مرطوب کنید و کاملاً بفشارید و با آن قسمت مرطوب را با دقت پاک کنید. اگر فرش ابریشم شما آسیب دید، فوراً با فروشنده فرش تماس بگیرید.

قانون طلایی[نکات مراقبت از فرش]:

  • وحشت نکنید اما سریع باشید. منتظر نمانید تا آخرین مهمان خانه شما را ترک کند و سپس شروع به تمیزکردن فرش خود کنید! اگر بلافاصله پس از کثیف شدن، آن را تمیز کنید، می‌توانید اکثر لکه‌ها را از روی پاک کنید.
  • از حوله‌های کاغذی سفید یا پارچه‌های سفید استفاده کنید.
  • برای از بین بردن لکه‌های مرطوب از دستمال کاغذی رنگی استفاده نکنید، گاهی اوقات رنگ از حوله به فرش شما منتقل می‌شود.
  • با قاشق مایع یا غذا را از روی فرش جدا کنید اما فرش را فشار ندهید!
  • برای بیرون آوردن هر چیزی از فرش خود از چاقو استفاده نکنید. زیرا در نهایت به توده فرش آسیب می‌زند.
  • اگر می‌خواهید از پاک‌کننده‌های تجاری استفاده کنید محتاط باشید و همیشه برچسب آن را بخوانید.
  • قبل از اینکه لکه بر را روی قسمت بزرگی از فرش استفاده کنید، آن را روی یک قسمت بسیار کوچک امتحان کنید تا تأثیر آن را ببینید.

برای مطالعه نخ‌های مورداستفاده در فرش کلیک کنید.

نگهداری فرش

نگهداری فرش[طرز نگه داری]:

بهترین روش برای نگهداری و جابه‌جایی فرش رول کردن آنها درجهت مخالف خواب فرش است. برای جلوگیری از پیچ خوردن فرش، از طناب، رشته یا روبان برای بستن فرش استفاده کنید. ممکن است سه یا چند قطعه طناب موردنیاز باشد، اطمینان حاصل کنید که از عرض فرش به طور مساوی فاصله دارند. و درنهایت آنها را در فضای خشک و به‌دوراز آفتاب قرار دهید.

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )