انواع محصولات قابل کشت گلخانه [ در گلخانه چه بکاریم ؟]

ساخت گلخانه و کشت گلخانه ای :

تولید محصولات کشاورزی همیشه یک موضوع چالش برانگیز بوده است، زیرا این محصولات به طور مداوم در معرض شرایط نامساعد جوی قرار دارند . شرایط جوی و آب و هوایی نقش مهمی در تعیین سرعت تولید محصولات کشاورزی دارد. با این حال، از آنجایی که امنیت غذایی جهانی به شدت به تولید محصولات زراعی بستگی دارد، باید راه چاره ای برای ایستادگی در برابر شرایط نامساعد جوی پیدا می‌شد.در نهایت، جستجوی راه حل منجر به یافتن شیوه های مختلف مدیریت مزرعه شد که یکی از آنها کشت گلخانه‌ای بود.کشاورزی گلخانه‌ای یکی از تغییرات اساسی برای کشاورزی در یک محیط کنترل شده بوده است.

کشت گلخانه‌ای چیست ، در گلخانه چه بکاریم ؟

کشت گلخانه‌ای به معنی کشت محصولات کشاورزی در داخل سازه هایی است که تحت پوشش یک ماده شفاف یا نیمه شفاف قرار دارند.هدف اصلی گلخانه ها فراهم آوردن شرایط مناسب رشد و محافظت از محصولات در برابر آب و هوای نامساعد و آفات مختلف است.کشاورزی گلخانه‌ای یک اصطلاح کلی است زیرا این نوع کشت انواع مختلفی دارد.

نمونه سوالات کشتکار گلخانه ای خاکی فنی و حرفه ای ⭐ همین الان رایگان شرکت کن مدرک بگیر!

گیاهانی که در گلخانه کشت می‌شوند

عناصر مهم مرتبط با این نوع کشاورزی عبارت‌اند از:

•          ساختار گلخانه

•          اندازه مزرعه

•          گیاهانی که در گلخانه کشت می‌شوند

•          سطح فناوری مورد استفاده در مزرعه

هر ساختار گلخانه‌ای شامل جنبه هایی متفاوتی است که روش‌های متفاوتی نیز برای مدیریت آن می‌طلبد.

این متغیرها عبارت‌اند از:

•          میزان نور خورشید

•          میزان تهویه طبیعی

•          اندازه مزرعه

•          میزان وسایل گرمایشی مورد استفاده

•          هزینه ها

با در نظر گرفتن انواع مختلف ساختار، اصطلاح کشاورزی گلخانه‌ای همچنین شامل موارد زیر است:

Glasshouses ساختارهایی که با شیشه پوشانده شده‌اند.

Shade houses پوشیده از مواد بافته شده یا مواد دیگر با شکاف هایی که اجازه عبور نور خورشید، هوا و رطوبت را می‌دهد.

Screen houses  پوشیده شده از مواد غربالگری که از گیاهان در برابر آفات و گرمای شدید که بیشتر در مناطق خشک یا گرمسیری اتفاق می‌افتد، محافظت می‌کند.

Crop top structures  سازه‌های بدون دیوار که فقط با سقف پوشانده شده است.

برای راه اندازی گلخانه چه باید کرد؟

مزایای کشت گلخانه‌ای:

تولید محصولات زراعی کار بسیار پر ریسکی است.قدرتمندترین مزیت کشاورزی گلخانه‌ای این است که امکان مدیریت مؤثر را فراهم می‌کند و خطرات ناشی از شرایط نامساعد جوی را کاهش می‌دهد.به طور مشخص، کشاورزی گلخانه‌ای شرایط رشد را بهینه می‌کند و محصولات را از آسیب های شدید آب و هوایی محافظت می‌کند.علاوه بر این، برخی از انواع کشاورزی گلخانه‌ای (گلخانه‌هایی با گرمایش مدیریت شده) فصل رشد را افزایش می‌دهند یا حتی به کشاورزان اجازه می‌دهند محصولات خارج از فصل معمول را پرورش دهندعلاوه بر این؛ گلخانه های مجهز امکان کنترل کامل محصول را دارند که منجر به رشد سریع‌تر و عملکرد بیشتر می‌شود.

 

معایب کشت گلخانه‌ای:

کشاورزی گلخانه‌ای برای سطوح کوچک‌تر مناسب‌تر است.به همین دلیل، محدود به تولید سبزیجات، گل‌ها، گیاهان و میوه های کوچک مانند توت‌فرنگی است.از دیگر معایب کشاورزی گلخانه‌ای، عدم گرده افشانی به دلیل ساختار محصور است.علاوه بر معایب ذکر شده، کشت گلخانه‌ای اغلب به دلیل هزینه های زیادش مورد انتقاد قرار می‌گیرد.با این حال، هزینه های ساخت و نگهداری گلخانه منحصراً به نوع ساختار گلخانه و فناوری مورد استفاده مدیریت مزرعه بستگی دارد.به عبارت دیگر، انواع متوسط ساختارهای گلخانه ای برای کشاورزان خرد و خانواده ها بسیار مقرون به صرفه است.در مواقعی که تولید مواد غذایی به دلیل تغییرات آب و هوایی به طور جدی تهدید می‌شود، گلخانه ها قطعاً یک روش امیدوار کننده برای مدیریت مزارع هستند.از این گذشته ، زیبایی کشاورزی در تنوع شیوه های مدیریت مزرعه است ، با یک هدف مشترک: تغذیه جهان!

آزمون رایگان کشت گلخانه ای ،فرصت از دست نده همین الان کلیک کن 

مزایای کشت گلخانه‌ای

7 مورد از سودآورترین محصولات گلخانه ای

گوجه فرنگیها: گوجه فرنگی از رایج ترین محصولات گلخانه ای است که می تواند بسیار پربار و در نتیجه سودآور باشد.

کاهو: این سبزی مقاوم در رنگها و انواع مختلفی وجود دارد. کشت آن نسبتاً آسان است و در فروش محلی برای مصرف کنندگان سود بیشتری دارد.

فلفل: شاید همان اندازه محبوب و حتی بیشتر از گوجه فرنگی، کشت فلفل چالش های زیادی ایجاد می‌کند، زیرا به‌عنوان سخت ترین محصول گلخانه ای برای رشد توصیف می‌شود. اما با این وجود می‌تواند کاملاً سودآور باشد.

خیار: تطبیق پذیری خیار آن را به یک محصول پرطرفدار تبدیل کرده است که این امر باعث سودآوری آن برای پرورش دهنده می‌شود. با این حال، برخی از انواع خیار در تازه نگه داشتن آنها پس از برداشت چالشی به وجود می‌آورند. هنوز هم خیارهای ارگانیک و خارج از فصل می‌توانند قیمت های بالاتری داشته باشند.

اسفناج: یکی دیگر از برگ‌های سبز است که در محیط گلخانه رشد می‌کند. بسته به شرایط محیطی، اسفناج تمایل به رشد سریع دارد. وقتی که به صورت محلی کشت شده و فروخته می‌شود، به دلیل طراوت و طعم و مزه آن ارزش بسیاری دارد.

سبزیجات: سبزیجات برای شروع کشت گلخانه ای برای افراد مبتدی محصول مناسبی هستند زیرا هم کشت آسانی دارند و هم مشتری های زیادی دارند. برخی از محبوب ترین آنها ریحان، پیاز کوهی، پونه کوهی، گشنیز و جعفری است و می‌توان آن‌ها را به صورت تر یا خشک بسته بندی کرد و فروخت.

توت فرنگی: توت فرنگی می‌تواند گزینه سودآور دیگری برای پرورش گلخانه ای باشد. باغبانانی که می‌توانند برخی از چالش های پرورش آنها را کنترل کنند - به عنوان مثال مدیریت آفات و گرده افشانی - می‌توانند دراکثر فصل های سال درآمد خوبی از فروش توت فرنگی داشته باشند.

سود آورترین محصولات گلخانه

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )