عیب یابی برق خودرو | تعمیر آن | نقشه برق خودرو

سیستم برق خودرو چیست؟

سیستم برق خودرو یکی از مهم ترین سیستم ها برای به حرکت درآوردن خودرو است، زیرا برق باعث اشتعال سوخت در موتور اتومبیل و در نهایت به حرکت درآمدن آن می شود.علاوه بر اینکه خودرو ها به وسیله برق استارت میخورند و روشن می شوند، بسیاری از سیستم های اتومبیل های لوکس و جدید هم با برق کار می کنند.

برای مشاهده سوالات رایگان همراه باجواب برق خودرو فنی و حرفه ای همین الان کلیک کنید .

اجزای سیستم برق خودرو:

سیستم برق خودرو شامل قطعات اصلی زیر است:

•             باتری: باتری مهم ترین عضو سیستم برق خودرو است که از وقتی که اتومبیل خاموش می شود وظیفه ی تامین برق مورد نیاز اتئمبیل را به عهده می گیرد.

•             دینام: دینام قطعه ای است که انرژی مکانیکی تولید شده توسط سوخت را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. البته دینام در اتومبیل های جدید به نام"آلترناتور" شناخته می شود. باتری هم در زمان روشن بودن خودرو توسط همین قطعه شارژ می شود.

•             کوئل: یک ترانسفورماتور فشارقوی است که برق باتری و دینام را تقویت می کند.

•             دلکو: قطعه ای است که برق تولید شده در کوئل را بین شمع ها تقسیم می کند.

•             شمع: وظیفه ی شمع ها ایجاد جرقه در موتور است.

•             وایر شمع: سیم های ولتاژ بالای ویژه ای هستند که اصطلاحا به آنها وایر شمع می گویند.

•             مدارهای الکتریکی

•             آفتامات

•             فیوزها: اگر جریان بیش از حد معمول وارد فیوز بشود،فیوز ها می سوزند. سوختن فیوز ها می تواند یک اتومبیل را از آسیب جدی در مدار های مختلف برق رسانی نجات دهد.

•             کنترل کننده ها: کلید هایی هستند که در بخش های مختلف مدارهای الکتریکی اتومبیل قرار می گیرند.

•             سوکت ها

اجزای سیستم برق خودرو: سیستم برق خودرو شامل قطعات اصلی زیر است: •	باتری: باتری مهم ترین عضو سیستم برق خودرو است که از وقتی که اتومبیل خاموش می شود وظیفه ی تامین برق مورد نیاز اتئمبیل را به عهده می گیرد. •	دینام: دینام قطعه ای است که انرژی مکانیکی تولید شده توسط سوخت را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. البته دینام در اتومبیل های جدید به نام"آلترناتور" شناخته می شود. باتری هم در زمان روشن بودن خودرو توسط همین قطعه شارژ می شود.

5 علامت رایج در نقص سیستم برق خودرو شما :

اتومبیل های مدرن برای عملکرد صحیح خود به سیستم های الکتریکی بسیار وابسته هستند. دینام ، باتری و سایر سیستم های الکتریکی و الکترونیکی بسیاری از عملکردهای اتومبیل شما را کنترل می کنند و اگر آنها شروع به خراب شدن کنند ، ممکن است مشکلات زیادی برای اتومبیل شما پیش بیاید.با این حال ، تشخیص مشکل برق در وسایل نقلیه کار سختی نیست. در این مقاله از فن اپ می خواهیم نکات مربوط به اتومبیل ، راهنمای هوشمند و چند علامت رایج مبنی بر اینکه اتومبیل شما از نظر برقی مشکل دارد را به اشتراک بگذاریم.

خب بیایید شروع کنیم:

1. موتور به درستی کار نکند:

موتور برای روشن شدن به برق نیاز دارد. باتری باید از طریق سوئیچ احتراق ، جرقه را از طریق یک شمع ایجاد کند که باعث سوخت موتور شما می شود. اگر موتور شما به درستی لنگ نخورد ، این می تواند نشانه خراب بودن باتری ، دینام یا مشکل الکتریکی نامرتبط دیگری باشد.دینام اتومبیل برای شارژ سیستم برق خودرو باید به خوبی با باتری اتومبیل شما کار کند. دینام بد مطمئناً از بسیاری جهات روی ماشین شما تأثیر می گذارد.هنگام چرخاندن سوئیچ و تلاش برای راه اندازی خودرو ، متداول ترین مشکلی که برای شما ایجاد می شود "کلیک کردن" است. این بدان معنی است که جریان کافی برای درگیری موتور در سیستم وجود ندارد. معمولاً این امر به دلیل تخلیه یا خراب شدن باتری ایجاد می شود ، اما استارت شما نیز می تواند منبع این مشکل باشد.موتور استارت به موتور اجازه می دهد تا هنگام روشن شدن جرقه ، هوا را مکش کند.اگر در هنگام استارت زدن صدای "سنگ" می شنوید ، این می تواند به دلیل شروع بد یا معیوب بودن چرخ دنده باشد.اگر اتومبیل شما قدیمی تر است و مسافت پیموده شده زیادی دارد ، احتمال وجود نقص در سیستم برق بسیار زیاد است. اگر این موارد ادامه داشته باشد ، بررسی الکتریکی خودرو به شدت توصیه می شود. همچنین تعمیر و چک آپ برنامه ریزی شده نیز توصیه می شود و کمک می کند ماشین شما در شرایط خوبی بماند.

چگونه برق خود را تقویت کنیم

2. باتری به درستی کار نکند:

اگر در باتری اتومبیل خود مشکلی دارید ، فقط بدون بررسی سیستم های الکتریکی اتومبیل آن را تعویض نکنید. بیشتر باتری های اتومبیل حدود 5 سال دوام می آورند.(در آب و هوای خنک) بنابراین باتری خراب یا باتری معیوب می تواند یک نشانه از مشکلی در سیستم برقی خودرو باشد.با این حال ، این مسئله همچنین می تواند به دینام یا جای دیگری در سیستم برق اتومبیل وسیله نقلیه شما مربوط شود.اگر فکر می کنید باتری شما از کار افتاده است ، با بررسی کابل های باتری شروع کنید و مطمئن شوید که خوردگی نداشته باشند و به درستی نصب شده باشند زیرا آنها عمدتا انرژی الکترونیکی سیستم های خودرو را تأمین می کنند. اگر ماشین شما هنوز روشن نمی شود ، می توانید باتری خود را به یک تعمیرگاه اتومبیل برسانید تا ببینید آیا آن به درستی کار می کند یا نه.اگر باتری شما در وضعیت خوبی قرار دارد و تأیید شده است که به درستی کار می کند، مشکل شما احتمالاً جای دیگری است.همچنین توصیه می شود سیستم الکتریکی اتومبیل خود را بررسی کنید.خود را به نزدیکترین ایستگاه خدمات خودرو برسانید تا دینام و سایر سیستم های برقی را بررسی کنند.متخصصان تعمیر برق خودرو، یا همان برقکاران خودرو، راه حل های مبتنی بر استراتژی را برای این مشکلات ارائه می دهند. دارندگان خودرو همچنین باید سیستم شارژ اتومبیل را که انرژی الکتریکی خودرو را در جریان نگه می دارد ، تحت نظارت داشته باشند.اگر نمی دانید چگونه روش های تشخیصی و تعمیر را انجام دهید ، شروع به کار کنید و یک تکنسین حرفه ای بگیرید تا سیستم الکتریکی وسیله نقلیه شما را بررسی کند و کار خسته کننده ی تعمیر برق خودرو را برایتان انجام دهد.

بررسی عیب خودرو -نقشه خودرو -تعمیر

3. چراغ های جلو و سایر چراغها به درستی کار نکنند و کم سو باشند:

چراغ های اتومبیل شما یکی از مهمترین مواردی است که سیستم الکتریکی شما کنترل می کند. چراغ های راهنما ، چراغ های ترمز و چراغ های جلو شما را در جاده ایمن نگه می دارند و چراغ های داخلی و لامپ ها اطمینان می دهند که در شرایط تاریک می توانید آنچه را که لازم دارید مشاهده کنید.اگر سیستم برق اتومبیل شما خراب شود ، ممکن است متوجه شوید که چراغ های مختلف شروع به کم نور شدن می کنند. چراغ های کم نور نشان دهنده سوء عملکرد شارژ و ولتاژ پایین سیستم است. مشکل می تواند از یک باتری در حال احتراق ، سیم های معیوب یا دینام باشد.اگر چراغ موتور کنترل داشبورد شما روشن باشد ، به این معنی است که یک مشکل جزئی یا اساسی در ماشین شما وجود دارد که نیاز به تعمیر برق اتوماتیک دارد. چراغ موتور را چک کنید.این چراغ نشانگر سوء عملکرد سیستم برق خودرو است که توسط رایانه موتور ماشین نشان داده می شود.خوردگی سیم های الکتریکی نیز ممکن است یک مسئله باشد. تا زمانی که ولت متر دستی نداشته باشید (و نحوه استفاده از آن را ندانید) احتمالاً خودتان قادر به انجام کارهای تشخیص الکتریکی نخواهید بود. اگر ماشین شما روشن نمی شود ، مطمئناً مشکل برق خودرو دارد ، بنابراین برای بازرسی کامل خودرو ، ماشین خود را به مکانیک برسانید.

موارد لازم در عیب یابی برق خودرو

4.فیوزهایاتومبیل مدام منفجر شوند:

جعبه فیوز اتومبیل شما برای جلوگیری از اضافه ولتاژ و اتصال کوتاه طراحی شده است. فیوزها مدارها را خراب می کنند و از سیستم های الکتریکی آسیب پذیر در برابر رساندن جریان زیاد محافظت می کنند.گاهی اوقات ، ممکن است یک فیوز بسوزد. در این حالت ، جایگزین کردن آن تنها کاری است که باید انجام دهید. اما اگر چند فیوز دارید که به طور مکرر منفجر می شوند ، احتمالاً با مشکلات عمیق تری در سیستم های الکتریکی وسیله نقلیه خود روبرو هستید.فیوز خراب و ذوب شده جریان برق را مختل می کند. در برخی موارد فیوز منفجر شده علامت یک مشکل بزرگتر در سیستم های الکترونیکی است. به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات بزرگتر ، تشخیص و ترمیم مشکل بسیار توصیه می شود.فیوزها از سیستم الکتریکی وسیله نقلیه شما محافظت می کنند. ولتاژ بالا تولید شده توسط باتری و دینام توسط جعبه ی فیوز محافظت می شود.اگر مجبور شوید بیش از یک بار در مدت زمان کوتاهی فیوز را تعویض کنید ، احتمالاً مشکلات الکتریکی دارد. اتومبیل خود را بصورت تخصصی بررسی کرده و تعمیر برق اتوماتیک را انجام دهید. به احتمال زیاد یک ایراد الکتریکی یا اتصال کوتاه باعث ایجاد مشکل شده است که نیاز به تعمیر برق دارد و اگر آن را برطرف نکنید ، ممکن است در نهایت آسیب بیشتری به وسیله نقلیه شما وارد کند.

اتومبیل های مدرن برای عملکرد صحیح خود به سیستم های الکتریکی بسیار وابسته هستند. دینام ، باتری و سایر سیستم های الکتریکی و الکترونیکی بسیاری از عملکردهای اتومبیل شما را کنترل می کنند و اگر آنها شروع به خراب شدن کنند ، ممکن است مشکلات زیادی برای اتومبیل شما پیش بیاید.

5. بوی پلاستیک یا عایق برق در خودرو استشمام شود:

اگر با هر یک از مشکلات بالا روبرو هستید و بوی سوختن پلاستیک یا عایق الکتریکی را احساس می کنید ، باید بلافاصله رانندگی با ماشین خود را متوقف کنید. این یک علامت مطمئن از سوء عملکرد سیستم برق یا اتصال کوتاه است. به خصوص اگر مشکلات دیگری همچون چراغ های کم نور ، فیوزهای منفجر شده و لنگ زدن استارت اتومبیل نیز مشاهده شود.اتومبیل خود را برای تشخیص و تعمیر به ایستگاه خدمات برق اتومبیل برسانید. از رانندگی اجتناب کنید ، زیرا ممکن است به وسیله نقلیه خود آسیب بیشتری وارد کنید و در نتیجه هزینه های تعمیر بیشتری داشته باشید.

سیستم برق خودرو چیست؟

تشخیص مشکلات اتومبیل از طریق بو:

درکل 4 نوع رایج از بوی سوختن در اتومبیل وجود دارد که هرکدام نشانه ی یک نقص در اتومبیل است، با شناختن این بو ها می توانید بسیاری از مشکلات خودرو را تشخیص دهید و قبل از اینکه آسیب جدی به اتومبیل وارد کند آن را حل نمایید:

بوی سوزاندن لاستیک:

در اینجا به دلایل خاصی که بوی  سوختن لاستیک ایجاد می کنند اشاره می کنیم:

•             مشکل کلاچ

•             مشکل ذوب شدن تسمه

•             مشکل نشت روغن

•             مشکل نشت خنک کننده

در صورت بروز مشکل نشت مایع خنک کننده ، تعمیر سیستم تهویه مطبوع خودرو انجام می شود.

•             بو از بخاری

بوی سوزاندن پلاستیک معمولاً پس از راه اندازی فن و بخاری در اتومبیل استشمام می شود.

•             مشکل اتصال کوتاه برق

درخواست کمک از یک تکنسین برای تعمیر برق اتوماتیک کار بسیار خوبی است. اگر بوی پلاستیک سوخته در اتومبیل خود احساس می کنید ، نیاز به تعمیر برق و الکترونیک دارید تا از بروز مشکلات اساسی در هنگام استفاده از ماشین جلوگیری کند.

کارت مهارت برق خودرو خودرو خود را همین الان دریافت کنید.

بوی سوختن روغن :

این مشکل هنگامی رخ می دهد که روغن موجود در اگزوز خارج می شود. بیایید به برخی از دلایل زیر نگاهی بیندازیم:

•             انجام ندادن به موقع تعویض روغن می تواند موجب این مشکل بشود. اطمینان حاصل کنید که تعویض روغن به درستی انجام شده است تا از این مشکل دور شوید. همچنین ، شستشوی مایعات باید توسط یک مکانیک حرفه ای اتومبیل انجام شود.

•             مشکل از بین رفتن فیلتر روغن

•             مشکل خرابی پلاگین روغن

•             واشرهای خراب

برای این موارد ، ما باید با متخصصان برق و الکترونیک مشورت کنیم یا ماشین را به مرکز گارانتی هدایت کنیم. همچنین ، تعمیر و نگهداری مناسب باید به طور منظم انجام شود تا سلامت خودرو شما حفظ شود و به دارندگان اتومبیل توصیه می شود سیستم سوخت خودرو را به خوبی درک کنند.

آموزش تعمیر برق خودرو

بوی فرش در حال سوختن:

 معمولاً زمانی اتفاق می افتد که خودرویی نیاز به تعمیر ترمز داشته باشد. ترمزها می توانند بوی سوختگی خودرو را منتشر کنند و در صورت بروز چنین اتفاقی ، معمولاً تعویض لنت ترمز لازم است.

 

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )