چرا گردشگری اهمیت دارد ؟ | هدف از گردشگری چیست ؟

اهمیت گردشگری | درک صنعت گردشگری

میزان اهمیت جهانگردی در سراسر جهان ثابت شده است. با مزایای اقتصادی که گردشگری برای جوامع میزبان به همراه دارد و لذتی که گردشگری برای خود گردشگران به ارمغان می آورد ، هیچ بحثی در مورد ارزش این صنعت وجود ندارد.از دو منظر می توان به اهمیت گردشگری توجه کرد: صنعت گردشگری و فرد جهانگرد. در این مقاله توضیح خواهیم داد که هم صنعت و هم گردشگر از صنعت گردشگری سود می برند.

برای دریافت مدرک گردشگری عمومی همین الان کلید کنید !

اهمیت گردشگری:

وقتی بسیاری از مردم به صنعت گردشگری فکر می کنند ، فقط کارمندان فرودگاه، کارگران هتل ، پیشخدمت ها و... را تجسم می کنند. اما در حقیقت ، صنعت گردشگری بسیار فراتر از این گسترش یافته است.صنعت گردشگری با تعدادی از صنایع و بخش های جهانی از تجارت گرفته تا حفاظت از محیط زیست ارتباط تنگاتنگی دارد.

اهمیت گردشگری برای جهانگرد

وقتی در  مورد صنعت گردشگری بحث می شود، توجه همه به سمت کارکنان این صنعت جذب می شود اما باید بگوییم گردشگران نیز به اندازه ی کارکنان این صنعت اهمیت دارند زیرا اگر گردشگری نباشد، صنعت گردشگری نیز وجود نخواهد داشت.در زیر فقط چند نمونه از اهمیت گردشگری برای گردشگر آورده شده است:

چرا گردشگری اهمیت دارد

کیفیت بیشتر زندگی:

تعطیلات می تواند به کیفیت زندگی یک شخص بسیار کمک کند. در حالی که افراد مختلف ایده های بسیار متفاوتی در مورد آنچه باعث تعطیلات خوب می شود دارند (بیش از 150 نوع جهانگردی وجود دارد!) ، تعطیلات پتانسیل ارتقا کیفیت زندگی را دارد.

توانایی گسترش روش تفکر:

ثابت شده است که سفر به گسترش طرز تفکر فرد کمک می کند. سفر شما را با تجربه های جدید ، فرهنگ های جدید و شیوه های جدید زندگی آشنا می کند.بسیاری از افراد ادعا می كنند كه در هنگام مسافرت خود را پیدا می كنند.

ارزش آموزشی:

اهمیت گردشگری را می توان به ارزش آموزشی که ارائه می دهد نسبت داد. مسافران و گردشگران می توانند چیزهای زیادی را  در سفر یاد بگیرند، از چشیدن غذاهای محلی اصیل گرفته تا اطلاعات در مورد حیوانات عجیب و غریب که ممکن است با آن ها روبرو شوند.

استراحت و تمدد اعصاب:

استراحت و آرامش بسیار مهم است. وقت گذاشتن برای خود، به شما کمک می کند تا فردی شادتر و سالم باشید.

ارتقا سطح سلامت:

داشتن فرصت استراحت و آرامش به نوبه خود به ارتقا سطح سلامتی کمک می کند.

خدمات گردشگری چیست؟

اهمیت گردشگری برای ذینفعان

ذینفعان صنعت گردشگری چه کسانی هستند؟

افراد زیادی هستند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با صنعت گردشگری کار می کنند و بنابراین از آن ها به عنوان ذی نفعان یاد می شود.در زیر چند نمونه از سود سهامداران از گردشگری که توسط دستاوردهای اقتصادی ، اجتماعی ، زیست محیطی و سیاسی سازماندهی شده اند ،برای نشان دادن اهمیت گردشگری، آورده شده است.

اهمیت گردشگری | دستاوردهای اقتصادی

شاید بیشترین دلیل ذکر شده در مورد اهمیت گردشگری ، ارزش اقتصادی آن باشد. گردشگری می تواند به روش های مختلف به اقتصاد و کسب درآمد جمعی کمک کند در زیر چند نمونه از تأثیرات مثبت اقتصادی گردشگری ارائه داده ایم.

نمونه سوالات رایگان  راهنمای گردشگری سلامت فنی و حرفه ای همین الان کلیک کنید !

درآمد ارزی

اهمیت گردشگری از طریق درآمد ارزی نشان داده می شود.هزینه های گردشگری برای اقتصاد میزبان درآمدزایی دارد. سپس پولی که این کشور از جهانگردی به دست می آورد می تواند دوباره در اقتصاد سرمایه گذاری شود.اینکه یک مقصد چگونه امور مالی خود را مدیریت می کند در سراسر دنیا متفاوت است. برخی از مقاصد ممکن است این پول را برای رشد بیشتر صنعت گردشگری خود خرج کنند ، برخی ممکن است این پول را صرف خدمات عمومی مانند آموزش یا مراقبت های بهداشتی کنند و برخی از مقاصد دچار فساد شدید اقتصادی شوند. بنابراین هیچ کس واقعاً نمی داند این پول به کجا می رسد!ارزش برخی از ارزها بیشتر از ارزهای دیگر است و بنابراین برخی از کشورها گردشگران از مناطق خاص را هدف قرار می دهند.ارزهایی که قوی هستند به طور کلی مطلوب ترین ارزها هستند.این ارزها به طور معمول شامل پوند انگلیس ، دلار آمریکا ، استرالیا و سنگاپور و یورو است.گردشگری برای حدود 83٪ کشورها یکی از پنج گروه درآمدزایی برتر است و حداقل برای38٪ کشورها منبع اصلی درآمد ارزی است.

گردشگری چه اهمیتی دارد

مشارکت در درآمد دولت

اهمیت گردشگری از طریق پولی که جمع می شود و به درآمد دولت کمک می کند  نشان داده می شود. گردشگری می تواند به جمع آوری پول کمک کند و سپس توسط دولت در جاهای دیگر سرمایه گذاری شود. دو روش اصلی برای جمع آوری این پول وجود دارد.

•  مشارکت مستقیم با مالیات بر درآمد حاصل از مشاغل گردشگری و مواردی مانند مالیات خروج حاصل می شود.طبق اعلام سازمان جهانی جهانگردی ، سهم مستقیم سفر و جهانگردی در تولید ناخالص داخلی در سال 2018 ، 2،750.7 میلیارد دلار (3.2٪ از تولید ناخالص داخلی) بوده است.پیش بینی شده بود این میزان در سال 2019 با 3.6 درصد افزایش به 2،849.2 میلیارد دلار برسد.

• مشارکت غیرمستقیم نیز از کالاها و خدمات ارائه شده به گردشگران حاصل می شود که ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری ندارند.سهم القاییاین مبلغ هزینه ای است که توسط افرادی که در صنعت گردشگری مشغول به کار هستند خرج می شود.این ممکن است شامل هزینه های مربوط به مسکن ، غذا ، لباس و فعالیت های اوقات فراغت و سایر موارد باشد.همه این ها به افزایش فعالیت اقتصادی در منطقه توسعه گردشگری کمک می کند.

اهداف گردشگری چیست

اشتغالزایی:

اهمیت گردشگری را می توان از طریق ایجاد اشتغال نشان داد.گسترش سریع گردشگری بین المللی منجر به ایجاد اشتغال قابل توجه شده است. از مدیران هتل و عوامل پارک گرفته تا نظافتچی ها ، گردشگری فرصت های شغلی زیادی ایجاد می کند.جهانگردی حدود 7٪ از کارگران جهان را پشتیبانی می کند.در صنعت گردشگری دو نوع اشتغال وجود دارد: مستقیم و غیرمستقیم.

اشتغال مستقیم شامل مشاغلی است که بدون فاصله با صنعت گردشگری در ارتباط هستند.این موارد ممکن است شامل کارمندان هتل ، کارمندان رستوران یا رانندگان تاکسی باشد.اشتغال غیرمستقیم شامل مشاغلی است که از نظر فنی در صنعت گردشگری مستقر نیستند ، اما مربوط به صنعت گردشگری هستند.به دلیل این روابط غیرمستقیم است که اندازه گیری دقیق ارزش اقتصادی گردشگری بسیار دشوار است و برخی معتقدند که منافع اقتصادی واقعی گردشگری ممکن است به اندازه دو برابر ارقام ثبت شده باشد!

مزایای گردشگری

مشارکت در اقتصاد محلی

اهمیت گردشگری را می توان از طریق کمک به اقتصاد محلی مشاهده کرد.تمام پول های جمع آوری شده ، چه از طریق روش های رسمی و چه غیررسمی، توانایی کمک به اقتصاد محلی را دارند.اگر گردشگری در یک منطقه پایدار شود ، پول به مناطقی هدایت می شود که بیشتر به نفع جامعه محلی باشد. ممکن است طرح های گردشگری به نفع قشر کم درآمد جامعه باشد.دولت ممکن است سرمایه خود را به سمت خدمات عمومی سرمایه گذاری سوق دهد و پولی که کارمندان گردشگری به دست می آورند در جامعه محلی هزینه کند. این موضوع به عنوان اثر ضریب شناخته می شود.

افزایش کلی اقتصاد

جهانگردی اقتصاد را به صورت تصاعدی تقویت می کند. این تا حدی به دلیل مشاغل فوق الذکر است که گردشگری ایجاد می کند ، اما همچنین به دلیل اضافه شدن موقتی جمعیت مصرف کننده است که هنگام مسافرت شخصی به مکان جدید اتفاق می افتد.فقط فکر کنید: وقتی سفر می کنید ، پول خرج می کنید. شما برای اقامت در هتل یا سوییت در یک منطقه خاص هزینه می کنید - سپس در رستوران های محلی غذا می خورید ، از حمل و نقل عمومی محلی استفاده می کنید ، سوغاتی می خرید و از بستنی و خوراکی های جدید استفاده می کنید.شما به عنوان یک جهانگرد، هر زمان که اقدام به رزرو و سفر می کنید ، به اقتصاد جهانی کمک می کنید.برای برخی از شهرها و کشورها ، اهمیت گردشگری بیش از سایر مناطق است و در برخی موارد ، منبع اصلی درآمد است.به عنوان مثال ، طبق شورای جهانی سفر و جهانگردی ، گردشگری تقریباً 40٪ از کل تولید ناخالص داخلی مالدیو را تشکیل می دهد.در مقایسه ، در انگلیس کمتر از 4٪ و در ایالات متحده حتی کمتر است! در سیشل این رقم کمی بیش از 26٪ است در حالی که در جزایر ویرجین انگلیس بیش از 35٪ است بنابراین گردشگری در این کشورها بسیار مهم است.

خدمات گردشگری چیست؟

اهمیت گردشگری | دستاوردهای اجتماعی

اهمیت گردشگری نه تنها از طریق عوامل اقتصادی شناخته می شود ، بلکه تأثیرات مثبت دیگری نیز وجود دارد که سهم مهمی دارند. در زیر برخی از دستاوردهای اجتماعی حاصل از گردشگری را شرح می دهم.

حفظ فرهنگ محلی

گردشگران اغلب برای بازدید از فرهنگ محلی به یک منظقه سفر می کنند و این روش دیگری برای نشان دادن اهمیت گردشگری است.گردشگران برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلسله های چینی از پکن بازدید می کنند. گردشگران برای چشیدن غذاهای اصیل تایلندی از تایلند دیدن می کنند. برای رفتن به کارناوال ریو به برزیل سفر می کنند و...در نتیجه این مقاصد گردشگری برای حفظ و محافظت از فرهنگ محلی تلاش می کنند.این امر اغلب به حفاظت و مدیریت پایدار منابع طبیعی ، حفاظت از میراث محلی و تجدید حیات فرهنگ های بومی ، هنرها و صنایع دستی فرهنگی کمک می کند.

ویژگی خدمات گردشگری

تقویت جوامع

اهمیت گردشگری همچنین می تواند از طریق تقویت جوامع نشان داده شود.رویدادها و جشنواره هایی که ساکنان محلی شرکت کنندگان و تماشاگران اصلی آن ها بوده اند ، اغلب در واکنش به علاقه گردشگران ، جوان می شوند و توسعه می یابند.مشاغل ایجاد شده توسط گردشگری همچنین می تواند تقویت خوبی برای جامعه محلی باشد. گذشته از تأثیرات اقتصادی ایجاد شده، افرادی که در مناطق گردشگری کار می کنند، دارای مشاغل شادتر و اجتماعی تر از افرادی هستند که درمحیط های کم رفت و آمد کار می کنند.مردم محلی همچنین می توانند از طریق آموزش های حرفه ای مرتبط با جهانگردی و توسعه مهارت های تجاری و سازمانی ، نفوذ خود را در توسعه گردشگری افزایش دهند و همچنین چشم انداز شغل و درآمد خود را بهبود بخشند.

ارائه خدمات اجتماعی

اهمیت گردشگری از طریق ارائه خدمات اجتماعی در جامعه میزبان نشان داده می شود.صنعت گردشگری برای تأمین نیازهای گردشگر به امکانات و زیرساخت های زیادی نیاز دارد. این اغلب به این معنی است که بسیاری از تحولات در یک منطقه در نتیجه گردشگری نیز برای استفاده توسط افراد محلی در دسترس خواهد بود.مردم محلی غالباً در نتیجه گردشگری جاده های جدید ، سیستم های فاضلاب جدید ، زمین های بازی جدید ، خدمات اتوبوس و غیره به دست می آورند.این می تواند کیفیت زندگی آن ها را تقویت کند و نمونه ای عالی از تأثیرات مثبت گردشگری است.

اهمیت گردشگری چیست

تجاری سازی فرهنگ و هنر

گردشگری می تواند منجر به افزایش بسیاری از مشاغل تجاری شود ، که می تواند یک تأثیر مثبت گردشگری باشد. این امر به افزایش روحیه جامعه کمک می کند زیرا در نتیجه افراد تمایل دارند درآمد قابل استفاده بیشتری داشته باشند.این مشاغل همچنین ممکن است فرهنگ ها و هنرهای محلی را ارتقا دهند. موزه ها ، نمایشگاه ها و گالری ها راهی خارق العاده برای نمایش آداب و رسوم محلی یک مقصد هستند. این می تواند به ترویج و حفظ سنت های محلی کمک کند.

احیای فرهنگ و هنر

برخی از کشور های میزبان، فرهنگ ها و هنرهای محلی را به احیای دوباره ترغیب می کنند. این ممکن است به صورت نمایشگاه موزه ، به شیوه تزئین رستوران ها و مغازه ها و به عنوان مثال در سرگرمی های ارائه شده باشد.و ممکن است به ترویج سنت هایی که ممکن است دور شده باشند کمک کند.

اهداف گردشگری چیست

حفظ میراث

دلیل دیگر اهمیت گردشگری حفظ میراث فرهنگی است.بسیاری از گردشگران به ویژه برای دیدن میراث محلی آن از این مقصد بازدید می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از مقاصد برای حفظ میراث خود تمام تلاش خود را می کنند.این می تواند شامل ایجاد محدودیت در محل یا محدود کردن تعداد گردشگران ، در صورت لزوم باشد. این اغلب نمونه ای از برنامه ریزی دقیق گردشگری و مدیریت گردشگری پایدار است.

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )