برای پرورش قارچ چه باید کرد | چطور پرورش دهیم | 0 تا 100 بیاموزید

پرورش قارچ:

یادگیری نحوه پرورش قارچ ساده تر از آن است که تصور می کنید.اگر بخواهید مقدار کمی قارچ در خانه به عنوان یک سرگرمی پرورش دهید ، یا اینکه پرورش قارچ را در مقیاس تجاری به عنوان یک شغل شروع کنید، اطلاعات موجود در این مقاله می تواند به شما کمک کند.بسیاری از ما از کودکی دیده ایم که والدینمان در باغچه مشغول چیدن گوجه فرنگی و هویج هستند، اما هنوز هم بسیار نادر است که ببینیم افرادی قارچ خود را در خانه پرورش می دهند.اگر تجربه آشنایی قبلی با آن نداشته باشید ، ایده پرورش قارچ در خانه، مرموز و پیچیده به نظر می رسد.اگر اصول پرورش قارچ را بدانید، پرورش قارچ خوراکی خود دقیقاً مانند پرورش هر میوه یا سبزیجات دیگر است.در این مقاله شما با چرخه زندگی قارچ ها ، انواع قارچ ها و نحوه پرورش آنها آشنا خواهید شد.

برای دریافت کارت پرورش قارچ صدفی همین الان کلیک کنید !

پرورش قارچ در خانه یا مزارع کوچک:

قارچ می تواند یک روش عالی برای تنوع بخشیدن به انواع محصولاتی باشد که در خانه یا مزرعه کوچک خود پرورش می دهید.در حقیقت ، صدها سال است که مردم در فضاهای داخلی کوچک قارچ می کارند.قارچ ها بسیار متنوع هستند و می توان آنها را در انواع مختلف محیط ها و مناطق کوچک پرورش داد.می توانید آنها را در فضای داخلی و در یک اتاق اضافی یا زیرزمین دست دوم پرورش دهید و یا حتی در کنار باغ سبزیجات خود در بیرون بکارید.اگر پرورش قارچ کاری است که همیشه دوست داشته اید انجام دهید ، هیچ وقت برای شروع این کار دیر نیست.حتی اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید ، فضای کافی برای شروع پرورش قارچ های خوشمزه و مغذی خود را دارید.برخلاف محصولات مرسوم ، قارچ ها با خاک های زیادی سازگاری دارند. بنابراین آنها برای رشد در خانه عالی هستند.

اگر بخواهید مقدار کمی قارچ در خانه به عنوان یک سرگرمی پرورش دهید ، یا اینکه پرورش قارچ را در مقیاس تجاری به عنوان یک شغل شروع کنید، اطلاعات موجود در این مقاله می تواند به شما کمک کند. بسیاری از ما از کودکی دیده ایم که والدینمان در باغچه مشغول چیدن گوجه فرنگی و هویج هستند، اما هنوز هم بسیار نادر است که ببینیم افرادی قارچ خود را در خانه پرورش می دهند. اگر تجربه آشنایی قبلی با آن نداشته باشید ، ایده پرورش قارچ در خانه، مرموز و پیچیده به نظر می رسد. اگر اصول پرورش قارچ را بدانید، پرورش قارچ خوراکی خود دقیقاً مانند پرورش هر میوه یا سبزیجات دیگر است. در این مقاله شما با چرخه زندگی قارچ ها ، انواع قارچ ها و نحوه پرورش آنها آشنا خواهید شد.

چرخه زندگی در حال رشد قارچ:

قبل از شروع صحبت در مورد نحوه پرورش قارچ ، مهم است که ابتدا چرخه رشد قارچ را درک کنیم.شما برای داشتن بینشی لازم برای پرورش قارچ خود به این دانش نیاز خواهید داشت.وقتی بیشتر مردم به قارچ فکر می کنند ، فقط از ساقه و کلاهک بالای آن یعنی ظاهر آن آگاهی دارند. خیلی ها متوجه همه آنچه در رشد قارچ ها موثر است نمی شوند.این شامل یک شبکه پیچیده از میسلیوم است. میسلیوم قسمت رویشی قارچ یا کلنی باکتریایی مانند قارچ است که از انبوهی از شاخه ها ی نخی شکل تشکیل شده است.قارچ ها از طریق میسلیوم مواد مغذی را از محیط اطراف جذب می کنند.

قارچ می تواند یک روش عالی برای تنوع بخشیدن به انواع محصولاتی باشد که در خانه یا مزرعه کوچک خود پرورش می دهید. در حقیقت ، صدها سال است که مردم در فضاهای داخلی کوچک قارچ می کارند. قارچ ها بسیار متنوع هستند و می توان آنها را در انواع مختلف محیط ها و مناطق کوچک پرورش داد. می توانید آنها را در فضای داخلی و در یک اتاق اضافی یا زیرزمین دست دوم پرورش دهید و یا حتی در کنار باغ سبزیجات خود در بیرون بکارید.

قارچ ها در طبیعت وحشی:

در طبیعت ، چرخه حیات قارچ هم به طریقی به پایان می رسد و هم به روش دیگر شروع می شود.همه اینها از زمانی شروع می شود که یک قارچ بالغ اسپور خود را رها کند. اسپور در اصل قارچ معادل بذر گیاه است.اسپورها روی زمین می افتند و با اسپورهای سازگار دیگر مخلوط می شوند. با این کار رشد میسلیوم آغاز می شود.میسلیوم یا می تواند یک ارگانیسم منفرد باشد یا چندین ارگانیسم مختلف که به عنوان مستعمره با هم کار می کنند.بعد از اینکه میسیلیوم فرصتی برای رشد پیدا کرد ، شروع به تولید برجستگی های کوچکی می کند که در نهایت به قارچ تبدیل می شوند.اما ابتدا مرحله دیگری به نام پریموردیا را طی می کنند که بیشتر شبیه قارچ های کوچک بچه است.سرانجام پریموردیا به قارچ هایی با اندازه کامل تبدیل می شود که سپس بالغ می شوند، اسپورهای خود را رها می کنند و کل چرخه دوباره آغاز می شودبعدا می توانید درباره چگونگی رشد قارچ و سفری که آنها در مسیر بشقاب شما می گذرانند عمیقا بیاموزید.

اگر پرورش قارچ کاری است که همیشه دوست داشته اید انجام دهید ، هیچ وقت برای شروع این کار دیر نیست. حتی اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید ، فضای کافی برای شروع پرورش قارچ های خوشمزه و مغذی خود را دارید. برخلاف محصولات مرسوم ، قارچ ها با خاک های زیادی سازگاری دارند. بنابراین آنها برای رشد در خانه عالی هستند.

قارچ های پرورشی:

هنگام پرورش قارچ به صورت تجاری ، تا حد زیادی همان چرخه زندگی را که قارچ در طبیعت طی می کند تقلید می کند. اما با برخی تغییرات اساسی برای به حداکثر رساندن عملکرد و سایر عوامل.

مرحله 1:  تخم ریزی قارچ

پرورش قارچ با بدست آوردن هاگ یا تخمریزی شروع می شود. ما قبلاً می دانیم که هاگ چیست ، اما تخم ریزی چیست؟هر ماده ای است که از قبل روی آن میسلیوم رشد کرده است و می توانید از آن برای سرعت بخشیدن به روند رشد قارچ استفاده کنید.با استفاده از تخم ریزی یا اسپور ، می توانید یک بستر قارچ تهیه کنید. بستر هر ماده ای است که میسلیوم بتواند روی آن رشد کند.از قارچ ها اغلب به عنوان "بدن میوه" میسلیوم یاد می شود.گونه های مختلف قارچ در بسترهای مختلف رشد می کنند. برخی از گونه های قوی مانند قارچ صدف در زمین قهوه رشد می کنند ، در حالی که برخی دیگر برای هضم انرژی به چوب احتیاج دارند.

پرورش قارچ در منزل

مرحله 2:  تلقیح بستر قارچ

مرحله بعدی تلقیح است.این زمانی است که شما اسپور قارچ یا تخمریزی را به بستر خود وارد می کنید (همچنین به عنوان یک محیط رشد نیز شناخته می شود).اگرچه لازم نیست ، اما این کار معمولاً در شرایط استریل انجام می شود تا احتمال رقابت کپک یا سایر گونه های قارچ با قارچ هایی که می خواهید پرورش دهید، به حداقل برسد.

مرحله 3: مرحله نهفتگی یا کمون

هنگامی که بستر شما تلقیح شد ، مرحله بعدی نهفتگی است. این به طور معمول شامل قرار دادن بستر شما در مکانی تاریک و گرم در مدت چند هفته تا چند ماه است.در طول این مدت ، میسلیوم شما کاملاً مستعمره بستر شما می شود و در پایان فرآیند اغلب با یک بستر سفید و جامد میسلیوم در خارج از بستر خود مواجه می شوید.

قبل از شروع صحبت در مورد نحوه پرورش قارچ ، مهم است که ابتدا چرخه رشد قارچ را درک کنیم. شما برای داشتن بینشی لازم برای پرورش قارچ خود به این دانش نیاز خواهید داشت. وقتی بیشتر مردم به قارچ فکر می کنند ، فقط از ساقه و کلاهک بالای آن یعنی ظاهر آن آگاهی دارند. خیلی ها متوجه همه آنچه در رشد قارچ ها موثر است نمی شوند. این شامل یک شبکه پیچیده از میسلیوم است. میسلیوم قسمت رویشی قارچ یا کلنی باکتریایی مانند قارچ است که از انبوهی از شاخه ها ی نخی شکل تشکیل شده است. قارچ ها از طریق میسلیوممواد مغذی را از محیط اطراف جذب می کنند.

مرحله 4: میوه دادن قارچ ها

بعد از اتمام دوره نهفتگی ، بستر خود را در شرایط باردهی قرار می دهید.این معمولاً شامل بریدن کیسه ای است که بستر شما در آن ذخیره شده است تا آنها را در معرض هوای تازه قرار دهد. در این مرحله بستر در طول روز آبیاری می شود تا رطوبت آن حفظ شود.بعد از چند روز ، شما می بینید که (primordia) روی بستر شما تشکیل می شود. که این ها در نهایت به قارچ هایی با اندازه کامل تبدیل می شوند.

مرحله 5: برداشت محصولات

زمان برداشت قارچ شما به گونه ای که می روید بستگی دارد.این مرحله معمولاً به راحتی کشیدن یا چرخاندن کلاهک های بالغ قارچ از بستری است که روی آن رشد می کنند.برخی از گونه های قارچ قابل برداشت هستند و چندین بار دوباره رشد می کنند. هر موج قارچ جدید به عنوان فلاش شناخته می شود.بستر شما تمام انرژی خود را تمام می کند و تولید قارچ را متوقف می کند.میسلیوم قدرت و توانایی رشد و تقسیم را از دست می دهد. هنگامی که میسلیوم شما شروع به ضعف می کند ، برای شروع یا رشد از اسپورهای جدید باید تخمریزی جدید کنید.

در طبیعت ، چرخه حیات قارچ هم به طریقی به پایان می رسد و هم به روش دیگر شروع می شود. همه اینها از زمانی شروع می شود که یک قارچ بالغ اسپور خود را رها کند. اسپور در اصل قارچ معادل بذر گیاه است.

محبوب ترین انواع قارچ برای رشد

در مورد پرورش قارچ خوراکی برای خود انواع مختلفی از قارچ ها وجود دارد و گزینه های مختلفی وجود دارد.یکی از مزایای بزرگ پرورش قارچ خود به جای برداشتن قارچ از طبیعت این است که مطمئن باشید قارچ سمی تهیه نمی کنید.  و این به شرطی حاصل می شود که تخم های خود را از منابع معتبر بگیرید!

برخی از محبوب ترین قارچ ها برای پرورش عبارتند از:

1) قارچ صدفی

قارچ صدفی احتمالا محبوب ترین قارچ برای پرورش دادن توسط مبتدیان است. قارچ صدف در غرب کمتر از قارچ دکمه ای مصرف می شود ، اما در کشورهای آسیایی برای آشپزی روزمره بسیار محبوب است.ظاهری دارند که شاید قبلاً در قارچ ندیده باشید. این بدان دلیل است که در طبیعت آنها در کنار درختان رشد می کنند ، بنابراین دارای یک کلاه مسطح بزرگ با ساقه کم یا بدون ساقه هستند.

 برای دریافت مدرک پرورش قارچ دکمه ای همین الان کلیک کنید !

2) قارچ دکمه ای / کرمینی / پورتوبلو

اگر در زندگی خود فقط یک نوع قارچ خورده اید ، تقریباً تضمین می کنم که از این نوع قارچ باشد.این قارچ ها در واقع همه از یک گونه هستند. تنها تفاوت در مدت زمان رشد آنها قبل از برداشت است.وقتی این قارچ ها برای اولین بار از میسلیوم ظاهر می شوند ، به عنوان قارچ دکمه ای شروع می شوند.هرچه کمی بزرگتر می شوند ، رنگ قهوه ای پیدا می کنند و به همان چیزی تبدیل می شوند که معمولاً در فروشگاه ها به عنوان قارچ شناخته می شود.سرانجام آنها کاملاً به قارچ پورتوبلو تبدیل می شوند. اینها قارچ های بزرگ قهوه ای با زیر آبشش های تیره هستند که اغلب قطعه قطعه شده یا کبابی می شوند. آنها دارای بافتی گوشتی و سخت تر هستند.

پرورش قارچ با بدست آوردن هاگ یا تخمریزی شروع می شود. ما قبلاً می دانیم که هاگ چیست ، اما تخم ریزی چیست؟ هر ماده ای است که از قبل روی آن میسلیوم رشد کرده است و می توانید از آن برای سرعت بخشیدن به روند رشد قارچ استفاده کنید. با استفاده از تخم ریزی یا اسپور ، می توانید یک بستر قارچ تهیه کنید. بستر هر ماده ای است که میسلیوم بتواند روی آن رشد کند. از قارچ ها اغلب به عنوان "بدن میوه" میسلیوم یاد می شود.

3) قارچ شیاتکه

قارچ های شیاتکه دارای طعم دودی ، خاکی و بافتی شبیه به پرتوبلوها هستند.آنها علاوه بر خوشمزه بودن ، فواید زیادی برای سلامتی از جمله ترکیباتی دارند که می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند.در فروشگاه ها ، شیتاکه به طور معمول به صورت خشک فروخته می شود اما تازه خوردن آنها یک درمان واقعی است.شیاتکه ها اغلب در خارج از خانه و روی چوب ها پرورش داده می شوند.

مرحله بعدی تلقیح است. این زمانی است که شما اسپور قارچ یا تخمریزی را به بستر خود وارد می کنید (همچنین به عنوان یک محیط رشد نیز شناخته می شود). اگرچه لازم نیست ، اما این کار معمولاً در شرایط استریل انجام می شود تا احتمال رقابت کپک یا سایر گونه های قارچ با قارچ هایی که می خواهید پرورش دهید، به حداقل برسد.

4)Enkoni

قارچ انوکی بسیار کوچک و دارای ساقه های بلند است. آنها با هم در توده های تنگ رشد می کنند. اگر کلاه های کوچک آنها نبود ، تقریباً شبیه اسپاگتی به نظر می رسیدند!انکونی بسیار جمع و جور است بنابراین می توانید آنها را بدون نیاز به فضای زیاد رشد دهید. آنها به طور معمول در شیشه رشد می کنند.قارچ Maitake یکی دیگر از انواع آن است که هم خوشمزه است و هم فواید غذایی و سلامتی زیادی دارد.با نام مستعار این قارچ "مرغ جنگل" گیج نشوید. این نام از ظاهر آن ناشی می شود که به گفته مردم شبیه پرهای ژولیده مرغ است و به مزه آن اشاره ندارد.Maiitake طعم خاکی بسیار قوی دارد و من توصیه می کنم قبل از اینکه وقت خود را برای پرورش آن بگذرانید ، حتما برخی را امتحان کنید!

آموزش پرورش قارچ در منزل

چگونه قارچ پرورش دهیم؟

هر نوع مختلف قارچ نیازهای خاص رشد خاص خود را دارد.شیاتکه را می توان روی خاک اره چوب سخت یا چوب پرورش داد. قارچ ها و دانه های سفید دکمه ای باید با کود کمپوست کشت شوند.قارچ صدف روی انواع مختلفی از بسترها از جمله کاه و حتی مقوا یا قهوه رشد می کند!

پرورش قارچ در خانه:

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید قارچ را در داخل خانه پرورش دهید. این یک روش بسیار مناسب برای رشد غذای شما و همچنین فوق العاده سریع است.

مرحله 4: میوه دادن قارچ ها بعد از اتمام دوره نهفتگی ، بستر خود را در شرایط باردهی قرار می دهید. این معمولاً شامل بریدن کیسه ای است که بستر شما در آن ذخیره شده است تا آنها را در معرض هوای تازه قرار دهد. در این مرحله بستر در طول روز آبیاری می شود تا رطوبت آن حفظ شود. بعد از چند روز ، شما می بینید که (primordia) روی بستر شما تشکیل می شود. که این ها در نهایت به قارچ هایی با اندازه کامل تبدیل می شوند.

کیت های قارچ:

اگر اولین بار است که قارچ پرورش می دهید ، ممکن است بخواهید یک کیت پرورش قارچ خریداری کنید.کیت های قارچ همراه با بستر شما از قبل تلقیح و کمون شده اند ، بنابراین آنها آماده اند به محض تهیه آنها را پرورش دهید.تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که جعبه را باز کنید و یک سوراخ در کیسه برش دهید ، و هر روز مقداری آب روی کیت خود غبار یا اسپری کنید. حدود یک هفته بعد ، شروع به دیدن قارچ های کوچک می کنید. و بعد از دو هفته باید کاملاً رشد کرده و آماده برداشت شده باشند.شروع با کیت راهی عالی برای ایجاد دانش قارچ و درک چرخه زندگی قارچ ها است.

قارچ صدفی احتمالا محبوب ترین قارچ برای پرورش دادن توسط مبتدیان است. قارچ صدف در غرب کمتر از قارچ دکمه ای مصرف می شود ، اما در کشورهای آسیایی برای آشپزی روزمره بسیار محبوب است. ظاهری دارند که شاید قبلاً در قارچ ندیده باشید. این بدان دلیل است که در طبیعت آنها در کنار درختان رشد می کنند ، بنابراین دارای یک کلاه مسطح بزرگ با ساقه کم یا بدون ساقه هستند.

به شما این امکان را می دهد که از بخش های دشوارتر فرآیند رشد قارچ صرف نظر کنید تا از مشکلات کپک یا آلودگی جلوگیری کنیدکیت ها راهی بی عیب و نقص برای موفقیت اول شما در پرورش قارچ فراهم می کنند.

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )