میناکاری چیست ؟[ میناکاری روی سفال - مس - طلا ]

مینا کاری چیست؟

مینا کاری هنر نقاشی ، رنگ آمیزی و تزئین سطح فلزات با ترکیب کردن رنگ های درخشان روی آن است که با یک طرح پیچیده تزئین می شوند.مینا یا مینو در زبان فارسی به معنی بهشت است. مینا به رنگ لاجوردی بهشت اشاره دارد. صنعتگران ایرانی در دوره ساسانیان این هنر را ابداع کردند و مغولان آن را به هند و سایر کشورها گسترش دادند.

نمونه سوالات میناکاری فنی و حرفه ای | همین الان کلیک کنید !

 جهانگرد فرانسوی به نام ژان شاردن ، كه در دوره صفویه به ایران سفر می كرد ، به یك اثر میناكاری اصفهان اشاره كرده است كه شامل الگویی از پرندگان و حیوانات در زمینه گل با رنگ آبی روشن ، سبز ، زرد و قرمز بود.برخی از کارشناسان تاریخ بودن میناکاری در ایران را به دوره های ساسانی مرتبط می دانند. با این حال ، استفاده از این هنر در دوره اسلامی قبل از سلطنت هفتمین حاکم لشکر ایلخانی امپراتوری مغول در ایران ، غازان خان (693-703 هجری قمری) که فارس مغول را به اسلام معرفی کرد ، مشخص نیست.

آموزش میناکاری

غازان خان در مدت کوتاهی دانش شیمی را به دست آورد و ترجیح داد از دانش و تلاش خود برای هنر میناکاری استفاده کند. نقره ظریف تقریباً در همه مینا کاری ها استفاده می شود زیرا مینای (شیشه) ذوب شده و به بهترین وجه به یک فلز خالص می چسبد. به عبارت ساده ، میناکاری فرآیند ساخت مدل های فلزی (معمولاً نقره ای ظریف) و سپس ذوب رنگ ها و انواع مختلف شیشه روی مدل برای ایجاد یک شی هنری است.

در یک رویکرد علمی تر ، مینا (یا مینای شیشه ای یا مینای چینی) به عنوان نتیجه رنگارنگ ذوب پودر شیشه مانند یک لایه ، معمولاً  در دمای بین 750 تا 850 درجه سانتی گراد تعریف می شود. پودر ذوب می شود ، جریان می یابد و به روشی نرم و مقاوم روی فلز ، شیشه یا سرامیک ریخته شده و سپس خشک شده و ذوب می شود. طبق برخی منابع ، کلمه مینا از کلمه آلمانی عالی smelzan گرفته شده است.

فن اپ ، عصری نوین در آموزش و مهارت آموزی آنلاین

یک اثر مینا به عنوان اسم استفاده می شود ، یک شی تزئینی معمولاً کوچک است که با پوشش مینا پوشانده شده است ، مانند چمپلوا یا روبند.نقاشی ها یا الگوهای استفاده شده برای کارهای مینا کاری در ایران بسته به سلیقه و علاقه هنرمند ، طرح های سنتی است. در نسخه مینا کاری ایرانی ، مس و نقره غالب ترین فلزات مورد استفاده هستند. در این کار هنری باستان ابزارهای خاصی نیز وجود دارد مانند کوره ، انبر ، دستگاه پرس ، برس و غیره.

معمولاً از مینا علاوه بر درها و لوسترهای بقاع متبرکه برای تزئین گلدان ، جواهرات و شمع استفاده می شود. اصفهان مهم ترین قطب مینا کاری ایرانی است. کارهای مینا را می توان با آب ولرم ، صابون و حتی مواد شوینده معمولی شست.طلا به طور سنتی برای جواهرات میناكاری استفاده می شود زیرا مینای دندان را بهتر نگه می دارد ، ماندگاری بیشتری دارد و درخشش آن رنگ مینای دندان را نشان می دهد.

 نقره ، ماده بعدی ، برای مصنوعات مانند جعبه ، کاسه ، قاشق و قطعات هنری استفاده می شود در حالی که مس برای محصولات صنایع دستی استفاده می شود. مینا کاری و تزئین فلزات با کت های رنگارنگ و پخته شده یکی از دوره های برجسته هنر در اصفهان است. مینا به عنوان نوعی پوشش رنگی شیشه ای تعریف می شود که می تواند توسط گرما بر روی فلزات مختلف به ویژه مس تثبیت شود. اگرچه این دوره از نظر صنعتی برای تولید ظروف فلزی و بهداشتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، اما از مدت ها قبل توجه زیادی به آن توسط نقاشان ، طلافروشان و حکاكان فلزات شده است.

میناکاری حرفه ای با ما همراه باشید !

انواع مینا کاری:

مینا کاری در جهان ، به سه نوع زیر تقسیم می شود:

1- مینای نقاشی

2- میناکاری شطرنجی

3- مینای خانه بندی

یکی از انواع مینا کاری که در اصفهان بیشتر در دسترس است، مینای نقاشی است که تعدادی از آن در موزه های ایران و خارج از کشور باقی مانده است که نشان می دهد هنرمندان ایرانی از زمان هخامنشیان و ساسانیان به این هنر علاقه مند بوده اند و از آن در کارهای فلزی خود استفاده کرده اند.

میناکار-روی سفال - مس

این نوع مینا کاری بسیار ظریف است ، بسیاری از آنها از دوران باستان باقی نمانده است.برخی اسناد نشان می دهد که در طول تمدن اسلامی سلطنتی سلجوقی ، صفوی و زند ظروف و مواد میناکاری برجسته ای وجود داشته است.بیشتر ظروف لعابی مربوط به گذشته مربوط به سلسله قاجار بین سال های 1810–1890 میلادی است.برخی گوشواره ها نیز باقی مانده است. النگو ، جعبه ، سر لوله های آب ، گلدان و ظروف طلایی با نقاشی های زیبا به رنگ های آبی و سبز از آن زمان ، پس از آن ، پنجاه سال رکود ناشی از جنگ جهانی اول و انقلاب اجتماعی به دنبال داشت.

با این حال ، با تهیه رنگ قرمز مینا ، این هنر از نظر کمی و کیفی از طریق تلاش های انجام شده توسط استاد شکرالله صنیع زاده ، نقاش برجسته اصفهان در سال 1935 و تا آن زمان برای چهل سال پرورش یافت.تکنیک این هنر مستلزم پشتکار و تدبیر است. در میناکاری یک زیور آلات با نقره ساخته می شود و سپس هنرمند طرح مورد نظر را می کشد. سپس توسط حکاك كنار آن مشخص شده تا مینا محكم به فلز بچسبد.

سپس مینا کاری تزئین شده روی طرح حکاکی شده را با رنگ های خاصی مانند قرمز ، سبز ، سیاه ، زرد ، آبی و غیره رنگ می زند. یک تکه مینا قبل از اینکه به پایان برسد از بسیاری از مراحل عبور می کند.الگوی پیچیده هندسی میناکاری نماد عناصر مختلف یک ساختار اعتقادی است که از زمان تسلط دوران میترائیسم در فلات ایران تکامل یافته است.

 در اینجا مدالیون مرکزی نماد میترا ، خورشید است. اکنون پس از چند سال رکود از سال 1992 ، این هنر با داشتن بسیاری از هنرمندان برجسته که در این زمینه کار می کنند ، به سرعت  به پیشرفت خود ادامه می دهد. برای تهیه یک ظرف لعابی باید مراحل زیر را انجام دهیم:

میناکاری حرقه ای

روند ساخت میناکاری:

روند ساخت میناکاری بسیار پیچیده نیست. ابتدا یک لایه فلزی مانند مس ، نقره یا برنج توسط مسگری خبره انتخاب و شکل می گیرد. این لایه پایه مینا کاری ما است. در گذشته مینا را روی کاشی ، سرامیک یا شیشه قرار می دادند ، اما امروزه بیشتر مس استفاده می شود زیرا انعطاف پذیر و نرم تر است. یک لایه مس جدید و دست اول بهتر از یک لایه بازیافتی است. سپس ، با استفاده از روش فرو بردن ، بدنه با لعاب سفید پوشانده می شود. در مرحله بعدی ، آن را در دمای حداکثر 750 درجه سانتی گراد گرم می کنند و بدنه را با لعاب با کیفیت بالاتر دوباره گرم می کنند و دوباره گرم می کنند.

میناکاری چیست

این عملکرد معمولاً سه تا چهار بار تکرار می شود. به طور کلی ، لعاب مینا از سیلیکون ، منیزیم ، پتاسیم ، سرب ، سنگ های قیمتی ، فلدسپات ، کائولن ، زیرکونیوم ، اسید بوریک و قلع ساخته شده است. بدنه فلزی لعاب دار و گرم شده اکنون برای هر نوع طرحی آماده است که به خلاقیت هنرمند بستگی دارد. به این مرحله نقاشی با رنگ های جادویی گفته می شود. این رنگ ها از مواد شیمیایی زیر بدست می آیند:

1- لعاب سفید: قلع ، کریستال سرب ، سنگ چخماق

2- رنگ فیروزه ای: قلع ، کریستال سرب ، سنگ چخماق ، زونا مسی

3- زرد: اکسید آهن ، اکسید قلع و اکسید سرب

4- سیاه: اکسید آهن ، دی اکسید منگنز ، سرب ، اکسید کبالت

5- بنفشه قرمز: کریستال ، نیترات آمونیوم و طلای محلول

6- سبز: زونا مس ، شیشه سنگ چخماق (سنگ) ، کرومات سرب

7- قهوه ای: اکسید کروم سبز ، اکسید آهن ، اکسید روی

8- آبی: اکسید کبالت ، اکسید روی ، سنگ چخماق.

پس از اتمام رنگ آمیزی ، صفحات مینا به کوره بازگردانده می شوند ، اما دمای این زمان حدود 600 درجه سانتی گراد است. این رنگ های نهایی را به نمایش می گذارد. در گذشته از رنگ های معدنی در این هنر استفاده می شد ، اما در حال حاضر از رنگ های شیمیایی نیز استفاده می شود.

چگونه روی سفال میناکاری کنیم

معیارهایی که می توانند بر کیفیت مینا کاری تأثیر بگذارند ، انتخاب فلز مناسب ، دکوراسیون ، گرمایش استاندارد و در نهایت ظرافت و دقت هنرمند است. مواردی که می توانند به میناکاری آسیب برسانند شامل آسیب به لبه های بدنه در اثر ضربه های مکانیکی یا عدم گرمایش مناسب در کوره ، گسل های پایه فلزی (مانند داشتن یک رگه در لایه فلزی) یا عدم اتصال قوی بین لایه های مختلف است.

انواع مختلفی از الگوهای متقارن محلی در نقاشی های میناکاری استفاده شده است ، مانند "طرح های اسلیمی" ، که یکی از الگوهای معروف اسلامی است که در معماری سنتی نیز استفاده می شود ، نقاشی با یک رنگ به عنوان زمینه و سپس استفاده از رنگ های طلایی روشن بر روی آن ، با استفاده از یک قلم بسیار ظریف برای ایجاد الگوهای مینیاتوری و سپس زیبا سازی زمینه با رنگ سبز ، آبی یا قهوه ای یا طراحی بدنه ای گرم و رنگارنگ با استفاده از رنگ طلایی مینا.

میناکاری-روی سفال- آموزش

زیبایی کار به دوره گرم شدن و دقت هنرمند بستگی دارد. رسم الخط نهایی قبل از تثبیت مینا با گرم شدن در کوره روی بدنه طراحی شده است.بیشترین خطر برای مینا، جدا شدن سطح تزئین شده به دلیل برخورد مکانیکی است. از این رو ، هنگام حمل و نقل کار باید مراقبت شود. اگر بخشی از مینا جدا شود ، باید فوراً ترمیم شود در غیر این صورت می تواند باعث جدا شدن سایر قطعات شود. مینا کاری را می توان با اسفنج و آب گرم شست و شو داد و این مشکلی ایجاد نمی کند زیرا مینا با لعاب شفاف پوشانده شده است. ایرانیان برای تولید میناکاری با بالاترین زیبایی شهرت دارند.

بزرگترین استاد میناکاری اصفهان ،استاد شکرالله صنیع زاده است که جدش از نقاشان مشهور بود. از یکی از آثار ارزشمند این استاد برای چاپ تمبر یادبود صنایع دستی ایران در سال های 9-1387 استفاده شد و به عنوان میراث ملی ثبت شد. اثر هنری اصلی ایشان در موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی نگهداری می شود.

میناکاری- حرفه ای

از دانش آموزان ممتاز استاد صنیع زاده مي توان به غلامحسين فيض اللهي اشاره كرد كه در طراحي الگوهاي زيبا مهارت دارد. تعداد کمی از هنرمندان در اصفهان هستند که مینایی تولید می کنند که بسیار نفیس است. به دلیل ارزش هنری و قیمت نسبتاً پایین ، تقاضای زیادی برای این آثار وجود دارد. این هنرمندان آثار خود را در خیابان چهار باغ و مجاورت میدان نقش جهان ارائه می دهند.

یادگیری مینا کاری:

برای یادگیری این هنر ارزشمند و همچنین کسب درآمد از آن کافیست در یکی از آموزشگاه های سازمان فنی و حرفه ای ثبت نام کنید تا ضمن کسب مهارت، مدرک معتبر برای شروع فعالیت نیز دریافت کنید.

 

 

میناکاری -آموزش- سفال- مس-طلا

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )