معماری ساختمان - انواع نقشه کشی ساختمان طراحی آن

معماری چیست؟

نقشه معماری به سادگی نقشه فنی خانه ، ساختمان یا هر نوع سازه است. نقشه های فنی نمایش های گرافیکی مانند خطوط و نمادهایی هستند که از قراردادهای خاص مقیاس و فرافکنی پیروی می کنند. از آنها در معماری ، ساختمان ، مهندسی یا نقشه برداری استفاده می شود. به عبارت دیگر آنها مجموعه ای از طرح ها ، نمودارها و نقشه ها هستند که برای طراحی ، ساخت و مستند سازی ساختمان استفاده می شوند. این نمایشی شماتیک از یک ساختمان است.

نمونه سوالات نقشه کشی معماری فنی و حرفه ای - همین الان کلیک کنید !

نقشه کشی ساختمان-طراحی معماری آن

به عنوان مثال ، معماران از نقشه های معماری برای انتقال و توسعه ایده طراحی به یک پیشنهاد منسجم استفاده می کنند. همچنین ، آنها از آن برای ارتباط ایده ها و مفاهیم استفاده می کنند. آنها ممکن است از آنها برای نشان دادن ظاهر کلی ، در داخل یا خارج ساختمان استفاده کنند. یا ممکن است از آنها برای برجسته سازی اندازه گیری دقیق برای ساخت استفاده شود. این نقاشی ها معمولاً به صورت مجموعه ای صادر می شوند ، ورق های مختلف نشان دهنده انواع مختلف ساخت و سازها مانند برق ، مکانیک و لوله کشی است.

معماری نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی و معماری ساختمان

ترسیم معماری در زمینه معماری از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به عنوان مثال هیچ راهی دیگری برای متقاعد کردن مشتری به شایستگی یک طرح به غیر از یک ترسیم شفاف معماری وجود ندارد. چگونه دیگری می تواند بدون آنها پل ، بزرگراه یا خانه بسازد؟ این نقاشی ها اغلب برای توصیف جزئیات پروژه های کار استفاده می شوند . نقشه های معماری با توجه به مجموعه ای از استانداردهای نقشه ها که شامل ارتفاع ، مقاطع ، مقطع ، نقشه سایت ، نقشه طبقه و غیره ترسیم می شوند.امروزه ، اکثر نقشه ها با استفاده از نرم افزار CAD مانند Revit ، AutoCAD و ArchiCad ایجاد می شوند.     

نقشه کشی ساختمان معماری طراحی ساخت 

انواع نقشه کشی ساختمان

انواع نقشه ها :

  • نقشه های مهندسی
  • نقشه های معماری
  • نقشه های فنی

نقشه های اندازه گیری شده چیست؟

نقشه های اندازه گیری شده پس از اتمام ساخت ساخته می شوند در مقایسه با نقشه های ساخته شده که براساس نقشه های طراحی شده در طول مراحل ساخت ساخته شده اند.

نمونه سوالات نقشه برداری درجه 1 فنی و حرفه ای - همین الان کلیک کنید !

ویدیو آموزش نقشه کشی ساختمان طراحی آن

برای مثال بیایید نگاهی به روند تولید مجموعه ای از نقشه های معماری بیندازیم:

یک معمار در شرف طراحی خانه است ، او نیاز به تولید مجموعه ای از عناصر ساختمانی دارد که در اندازه ، شکل و جهت واقعی دیده می شوند زیرا کار او نقشه اصلی سایر کارهای ساختمانی مانند برق ، لوله کشی ، مهندسی و مکانیکی است.

معماری که نقشه های معماری را آماده می کند:

           طرح سایت

مرحله اول: او با طرح سایت شروع می کند که منظره ای است که از بالا به یک ساختمان نگاه می کند. او نقشه سایت را برای نشان دادن موقعیت و جهت در زمینی ایجاد می کند. وی همچنین باید اطلاعاتی در مورد توپوگرافی سایت ، برنامه های محوطه سازی و کارهای سایت ارائه دهد. همچنین برای معمار بسیار مهم است که یک نقشه سایت برای نشان دادن ویژگی های طبیعی و ساخته شده موجود ایجاد کند.

طراحی نقشه ساختمان ها- نقشه کشی-

فن اپ ، مرجع نمونه سوالات فنی و حرفه ای 

            طرح طبقه

مرحله دوم: او نقشه طبقه را تهیه می کند. نقشه های کف در واقع مهمترین هستند. آنها ابعاد افقی فضای ساختمان را نشان می دهند. نقشه کف ضخامت و ساختمان دیوارهای عمودی و ستونهایی را تعریف می کند که این فضاها را تعریف می کنند. این نقشه های طبقه برای تعریف فضاهایی مانند اتاق و پارتیشن و رابطه عملکردی آن ضروری است. و همچنین برای نشان دادن مکان های بازشو مانند درب و پنجره ، اتمام و ورودی ها. همچنین ، برای تعریف تاسیسات از قبیل پله ، آسانسور ، اتاق مکانیکی ، حمام ، فروشگاه ها. و نیازی به ذکر سیستم سازه ای مانند R.C ، فولاد ، دیوارهای تحمل ، ستون ها و تیرها نیست. همچنین ، در این مرحله ضخامت دیوارهای خارجی و داخلی تصمیم گیری می شود.

معماری - طراحی -ساختمان- ساخت-معمار -نقشه کشی

آشنایی با بخش ها مختلف ساختمان -معماری آن

           بخشهای ساختمان:

در مرحله سوم ؛ معمار نقشه های بخش ساختمان را می سازد. ترسیم مقطع ساختمانی یک صفحه عمودی است که از طریق ساختمان بریده می شود. این نقاشی از پارتیشن های داخلی و خارجی و سقف ها و طبقه همکف علاوه بر ارتفاعات داخلی است که فراتر از سطح برش دیده می شود.

هدف از ساخت و ساز ساختمان ، تشریح ساخت و ساز ساختمان و اجرای فنی از قبیل پیش تنش و پیش تنش است. همچنین برای نشان دادن انواع دال. آیا دال جامد ، بلوک توخالی یا فقط دال مسطح است؟ همچنین ، برای نشان دادن مصالح ساختمانی مورد استفاده مانند بلوک ، سنگ ، بتن ، شیشه و غیره علاوه بر این ، برای نشان دادن ارتفاع ساختمان و ترازها استفاده می شود. و دوباره ، برای جزئیات ، اتمام و اندازه گیری ها.

طراحی ساختمان-طراح وم عماری چیست - روش های معماری ساختمانچ

           ارتفاعات ساختمان:

ساختمان Elevations نماهایی از سطوح عمودی خارجی ساختمان است که متریال های پایان دهنده ، پنجره ها و درها ، اندازه و ارتفاع ساختمان ها و عناصر آن ، شکل ساختمان ، مواد سطوح خارجی و اندازه گیری ها را نشان می دهد. ارتفاعات رسم چهار چهره اصلی یک ساختمان است: جلو ،عقب ، راست و چپ و از شمال ، جنوب ، شرق و غرب نامگذاری شده اند.

یک نقشه معماری یک کتابچه راهنمای یک ساختمان است. نقاشی معماری تصویری از شکل نهایی محصول به علاوه ابزاری آموزشی در زمینه دستیابی به آن است. نقشه های معماری را می توان به نمایش کلی از ساختمان اختصاص داد (به عنوان مثال یک ارتفاع) یا می توانند روی یک عنصر خاص (جزئیات) تمرکز کنند. تمام قطعات یک نقشه معماری اطلاعات دقیق در مورد چگونگی محصول نهایی را ارائه می دهد.

ابزار-روشهای-طراحی- معماری-ساختمان

آشنایی با ابزاری ها نقشه کشی ساختمان

تاریخچه :

نگاره های معماری از آثار هنری نشات می گرفتند تا نقشه های جزئی که امروزه تبدیل شده اند. در دوره رنسانس ایتالیا در اروپا ، نقاشان ، مجسمه سازان و هنرمندان مشهور نقاشی های زنده ای از ساختمانها و بناهایی را که تصور می کردند خلق کردند. بسیاری از این تصاویر (مانند کلیسای کوچک سیستین) که سپس به یک ساختار واقعی تبدیل شده اند. در آن زمان ، نقشه های معماری اندازه گیری ها و یادداشت هایی را که امروز دارند ، ندارند. آنها به سادگی تصویری از آنچه این هنرمند در ذهن داشت ، بود و این به عهده تیم سازنده بود که دریابد چگونه به بهترین نحو می تواند به آن دست یابد.

طراحی-دیزاین-ساختمان-طراحی-معماری-ویژه

طراحی نقشه و معماری ساختمان با نرم افزارهای روز دنیا

تاثیرات و فواید نقشه کشی :

نقشه های معماری راهنمای چگونگی ساخت یک سازه را ارائه می دهند. آنها اطمینان می دهند که یک سازه می تواند مطابق با هدف کار کند و همچنین برای سالهای آینده دوام داشته باشد. بدون نقشه های معماری ، تصمیم گیری در مورد نحوه طراحی ساختمان به عهده سازندگان است. اگر بعداً ثابت شد که یک روش ناموفق است ، این امر به ناچار منجر به کار مجدد در روند ساختمان می شود. نقشه های معماری اجازه می دهد تا مسائل قبل از شروع ساخت واقعی حل و فصل شود.

انواع نقشه کشی

انواع مختلفی از نقشه های معماری وجود دارد. برخی از نقاشی ها بیشتر ماهیت مفهومی دارند تا فنی. اینها شامل رندرها و نقشه های سایت است ، هر دو نوع نقاشی برای ارائه یک نمای کلی از پروژه به جای جزئیات خاص در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر ، نقاشی هایی مانند ورق ها و جزئیات برش داده شده اطلاعات بسیار خاصی از پروژه را ارائه می دهند و با ابعاد ، یادداشت ها و دستورالعمل ها سوار می شوند. این نوع نقاشی معماری برای هدایت خاص تکنیک ساخت و ساز در نظر گرفته شده است.

طراحی -نقشه-ساختمان-معماری

مزایای نقشه کشی :

مزیت اصلی نقشه های معماری این است که می توان قبل از شروع ساخت ، برنامه و بودجه ایجاد کرد. بدون برنامه های معماری ، تا زمان شروع ساخت ، بسیاری از اجزای ساختمان در هوا قرار می گیرند. ثابت می شود که این برای یک پیمانکار عمومی تهیه قیمت دقیق پروژه یا تهیه یک برنامه واقع بینانه دشوار است. نقشه های معماری بیشتر جنبه های مربوط به یک پروژه را نشان می دهد و به سازنده اجازه می دهد تا بر اساس آن برنامه ریزی کند. پیمانکاران می توانند لوازم مورد نیاز ، نیازهای کارگری و ترجیحات تجهیزات را از نقاشی های معماری تأیید کنند.

طراحی-معماری-داخلی-ساختمان-برنامه-ریزی-ساخت-منازل

دیزاین اختصاصی ساختمان معماری ساختمان

هشدار :

اگرچه ممکن است نقشه های معماری قبل از شروع ساختاری کاملاً کامل و کامل به نظر برسند ، اما غالباً اطلاعات از دست رفته وجود ندارد. این داده های از دست رفته می تواند منجر به تاخیر در برنامه یا هزینه های غیر منتظره شود. توصیه می شود که حتی بهترین نقشه ها قبل از شروع کار توسط یک پیمانکار عمومی یا مدیر پروژه بررسی شود.نقشه های معماری برای اهداف مختلفی توسط معماران مورد استفاده قرار می گیرد: توسعه ایده طراحی به یک پیشنهاد منسجم ، برقراری ارتباط ایده ها و مفاهیم ، امکان ساخت و ساز توسط یک پیمانکار ساختمان و ثبت سابقه ای از ساختمان موجود.

از نرم افزارهای طراحی معماری معمولاً به عنوان نرم افزار CAD(طراحی با کمک رایانه) یاد می شود. معماران می توانند با استفاده از این نرم افزار نقشه فنی یک ساختمان را که حاوی مشخصات است و توسط پیمانکار برای ساخت ساختمان نهایی معماری استفاده می شود ، تولید کنند. قبل از رایانه ها ، معماران این نقشه ها را به صورت دستی ترسیم می کردند.

نقشه-ساختمان-تاریخچه-روشهای-ساخت-معماری-طراحی-نقشه

پلان سایت نوع خاصی از پلان است که کل بافت ساختمان یا گروهی از ساختمانها را نشان می دهد. طرح سایت ، محدودیت ملک و ابزار دسترسی به سایت و ساختارهای مجاور را در صورت مرتبط بودن با طراحی نشان می دهد. برای توسعه در یک سایت شهری ، ممکن است نیاز باشد که طرح سایت خیابان های مجاور را نشان دهد تا نشان دهد که چگونه طراحی در بافت شهری قرار می گیرد. در محدوده سایت ، طرح سایت نمای کلی از کل دامنه کار را ارائه می دهد. این ساختمانها (در صورت وجود) ساختمانهای موجود و پیشنهادی را نشان می دهد ، معمولاً به عنوان رد پای ساختمان. جاده ها ، پارکینگ ها ، مسیرهای پیاده روی ، محوطه سازی سخت ، درختان و کاشت. برای یک پروژه ساختمانی ، طرح سایت همچنین باید تمام اتصالات خدمات را نشان دهد: خطوط زهکشی و فاضلاب ، آبرسانی ، کابل های برق و ارتباطات ، روشنایی خارجی و غیره... !

معماری ساختمان - نقشه ساختمان

معماری چیست- طراحی معماری منزل

نقشه های سایت معمولاً برای نشان دادن پیشنهاد ساختمان قبل از طراحی دقیق مورد استفاده قرار می گیرند: تهیه نقشه سایت ابزاری برای تصمیم گیری در مورد نقشه سایت و اندازه و جهت ساختمانهای پیشنهادی جدید است. برای تأیید انطباق یک پیشنهاد با کدهای توسعه محلی ، از جمله محدودیت در مکان های تاریخی ، از یک طرح سایت استفاده می شود. در این زمینه ، طرح سایت بخشی از یک توافق نامه حقوقی است و ممکن است لازم باشد که توسط یک متخصص مجاز: معمار ، مهندس ، معمار منظر یا نقشه بردار زمین تنظیم شود.

لینک های مرجع :

https://www.architecturecourses.org

https://careertrend.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Architectural_drawing

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )