شرایط لازم در جهت رشد گیاهان آپارتمانی [عوامل موثر را بیاموزید]

نکات پرورش گیاهان درخانه

بسیاری از زیبایی های دیدنی طبیعت با مناطق پرجمعیتی که کیلومترها از مراکز شهری فاصله دارند جایگزین شده است. این آلودگی بصری بر همه ما تأثیر می گذارد و اشتیاق ما برای ارتباط نزدیکتر با طبیعت را برای ما باقی می گذارد. ما حدود 90 درصد زمان خود را در خانه می گذرانیم. گیاهان داخلی یک راه ایده آل برای ایجاد محیطهای جذاب و آرامش بخش هستند در حالی که احساس سلامتی ما را افزایش می دهند. علاوه بر این ، گیاهان آپارتمانی می توانند سرگرمی رضایت بخشی باشند و می توانند به تصفیه هوای خانه های ما کمک کنند. گیاهان داخلی نه تنها دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می کنند ، بلکه آلاینده های زیادی را نیز به دام می اندازند و جذب می کنند. بسیاری از این ترکیبات شیمیایی ، که از طریق فرآیندی به نام "دی اکسید کربن " به هوا منتقل می شوند.

نمونه سوالات پرورش گیاهان آپارتمانی فنی و حرفه ای | همین الان کلیک کنید !

پرورش گیاهان در آپارتمان

برای اینکه یک باغبان سرپوشیده موفق باشید ، باید بفهمید که محیط داخلی چگونه بر رشد گیاه تأثیر می گذارد و تفاوت کشت با رشد گیاهان در فضای باز چگونه است.

عوامل موثر بر رشد گیاهان

رشد گیاه تحت تأثیر نور ، دما ، رطوبت ، آب ، تغذیه و خاک است.

عوامل رشد گیاهان درمنزل

عوامل بر رشد گیاهان در منزل

از بین همه عوامل  بر رشد گیاهان در محیط داخلی ، نور کافی از همه مهمتر است. نور برای گیاهان برای تولید غذا و زنده ماندن لازم است - به طور کلی ، هرچه نور بیشتری در دسترس باشد ، غذای بیشتری برای رشد تولید می شود. نور در واحدهایی به نام شمع پا اندازه گیری می شود. یک شمعدان (ft-c) میزان نوری است که توسط یک شمع بر روی سطح سفید در فاصله 1 پا در یک اتاق کاملاً تاریک قرار می گیرد. در خارج از منزل ، سطح نور در یک روز روشن از 10000 فوت در متر مربع در یک منطقه آفتابی باز تا 250 فوت در سانتی متر یا کمتر در سایه یک درخت بزرگ متغیر است.

شرایط لازم جهت رشد گیاهان در منزل

شرایط رشد گیاهان درمنزل 

بسیاری از گیاهان شاخ و برگ بومی جنگلهای بارانی گرمسیری هستند ، جایی که سطح نور کم است. این گیاهان در صورت قرار گرفتن در معرض نور شدید به راحتی آسیب می بینند. علائم قرار گرفتن بیش از حد در برگهای راست و برگهای سفید و سوخته است. گیاهان حساس به نور زیاد را زیر نور مستقیم خورشید (در ایوان یا جلوی پنجره) قرار ندهید.

پنجره هایی با نور شرقی در داخل خانه به طور کلی بهترین شرایط نور و دما را برای اکثر گیاهان در محیط داخلی فراهم می کنند زیرا گیاهان از طلوع خورشید تا نزدیک ظهر نور مستقیم صبح را دریافت می کنند. قرائت شمعدانی در این پنجره ها می تواند به 5000-8000 برسد. با جلو رفتن صبح ، خورشید مستقیم از اتاق عقب نشینی می کند.

اتاق شرقی سردتر از اتاق های جنوبی یا غربی است زیرا خانه گرمای تابشی کمتری را جذب می کند. نور از شرق سردتر از نور جنوب یا غرب است و بنابراین باعث اتلاف آب کمتری از گیاهان می شود.پنجره هایی با نوردهی جنوبی بیشترین تنوع را در شرایط نور و دما ایجاد می کنند. آفتاب کم زمستانی در بیشتر ساعات روز به اتاق می تابد.

پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل

پرورش گیاهان آپارتمانی در خانه | رشد گیاهان

دما

دما دومین عامل مهم تأثیرگذار بر رشد گیاهان در محیط های داخلی است. مردم در محدوده 72 درجه F-82 درجه فارنهایت احساس راحتی می کنند و گیاهان داخلی می توانند در محدوده 58 درجه F-86 درجه فارنهایت به خوبی تحمل کرده و رشد کنند ، زیرا بیشتر گیاهان داخلی از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان سرچشمه می گیرند.

دما و نور از طریق فرایندهای فتوسنتز و تنفس به هم متصل می شوند. این فرایندها را می توان "یین و یانگ" زندگی گیاهی - دو بخش از یک دایره - در نظر گرفت. فتوسنتز باعث ایجاد قندها و نشاسته می شود که سپس با تنفس تجزیه می شوند تا انرژی لازم برای توسعه بافتهای جدید (رشد) و حفظ بافتهای موجود را تامین کنند. دمای بالا تنفس را تسریع می کند. اگر گیاه قند کافی تولید نمی کند (مانند نور کم) ، دمای بالا ممکن است قندهای کمی را که تولید می کنند ، خراب کند و مقدار کمی برای رشد باقی نگذارد. تعمیر و نگهداری بر رشد اولویت دارد. بنابراین ، در زیر نور کافی ، گیاهان رشد نمی کنند. اگر نور آنقدر کم باشد که قندهای تولید شده برای نگهداری کافی نباشند ، سرانجام گیاه می میرد.

پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل - دما ، رطوبت ، نور

رطوبت لازم جهت رشد گیاهان

رطوبت نسبی

رطوبت نسبی مقدار رطوبت موجود در هوا است. برای گیاهان داخلی ، رطوبت نسبی زیر 20 درصد کم ، 40 درصد - 50 درصد متوسط ​​و بالای 50 درصد زیاد است. رطوبت نسبی یک عامل بسیار مهم است ، اما به راحتی نادیده گرفته می شود. در گلخانه ، رطوبت نسبی 50 درصد یا بیشتر است. هنگامی که گیاهان تازه خریداری شده در رطوبت نسبی 10 تا 20 درصد معمول اکثر خانه ها قرار می گیرند ، تعرق سریع و از دست دادن آب ممکن است ایجاد شود (شکل 3). بیشتر گیاهان داخلی از مناطق گرمسیری که رطوبت نسبی زیاد در آنها رایج است ، می آیند. بنابراین ، مراحل زیر را برای کمک به گیاهان خود برای سازگاری با رطوبت نسبی پایین در خانه انجام دهید.

رشد گیاه در خانه _ عوامل رشد آن

عوامل رشد گیاهان

کیفیت آب

کیفیت آب آبیاری در مورد گیاهانی که مستعد فلور و کلر هستند مانند گیاه ذرت (Dracaena) ، Ti Plant (Cordyline) ، گیاه طاووس (Maranta) و گیاه زنگ نژاد (Calathea) اهمیت دارد. با گذاشتن آب برای چند روز - به طوری که مقداری کلر و فلور از آن خارج شود - این مشکل را پیش از اعمال آب به گیاهان برطرف کنید. گیاهان حساس را از لبه استخر دور کنید تا از پاشیدن آب به شاخ و برگ جلوگیری شود. از گیاهان حساس در اطراف استخرهای سرپوشیده استفاده نکنید. به طور کلی گیاهانی با برگهای خطی بلند (مانند گیاه عنکبوت) بیشتر مستعد فلورین هستند.

دما لازم پرورش گیاهان دارویی

شرایط لازم جهت رشد گیاهان

کود دهی

بسیاری از باغداران سرپوشیده مشکل کود خود را با آب دارند - آنها می خواهند بیش از حد به گیاهان خود بدهند. خطر کوددهی بیش از حد به این دلیل رخ می دهد که هر کودی که به صورت مایع ، پودر یا قرص استفاده می شود ، در آب خاک حل شده و نمک هایی در آب ایجاد می کند. هنگامی که بیش از حد کود می دهید ، آب خاک آنقدر شور می شود که با حذف آب از ریشه های گیاه "می سوزد" (شکل 5). نمکهای محلول اضافی به صورت پوسته ای سفید رنگ در سطح محیط رشد و یا نزدیک لبه ظرف تجمع می یابد.

پرورش گیاهان دارویی در خانه - شرایط رشد مستعد

عوامل رشد گیاهان 

نحوه استریلیزاسیون خاک

عقیم سازی تعداد موجودات زنده و علف های هرز موجود در خاک را کاهش می دهد. ابتدا خاک را با قسمت مساوی ورمیکولیت یا پیت ماس ​​مخلوط کنید (در غیر این صورت ، خاک بسیار سفت می شود). سپس مخلوط را مرطوب کرده و در فر قرار دهید. اجازه دهید به مدت 1 ساعت در دمای 180 درجه فارنهایت - 200 درجه فارنهایت "بپزد". پس از سرد شدن خاک ، آماده استفاده است. برای تصفیه خاک در مایکروویو ، ابتدا قسمت را با مقدار مساوی ورمیکولیت یا پیت ماس ​​مخلوط کرده و مرطوب کنید. مخلوط را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. در مرحله بعد ، برای تعیین میزان زمان و سطح توان مورد نیاز برای گرم کردن مقدار خاک تا حدود 180 درجه فارنهایت ، از دفترچه راهنمای سازنده استفاده کنید (بیشتر قسمتهای خاک به طور کلی حدود 10 تا 15 دقیقه زمان می برد). کاوشگر را در خاک قرار دهید و مطمئن شوید که تا 180 درجه فارنهایت - 200 درجه فارنهایت گرم شده است قبل از استفاده یا ذخیره کردن آن برای استفاده در آینده ، اجازه دهید خاک سرد شود.

دما ، رطوبت ، نور

نکات لازم قبل از خرید گیاهان برای آپارتمان

هنگام خرید گیاهان سرپوشیده به چه نکاتی توجه کنیم :

فقط گیاهانی با ظاهر سالم و شاخ و برگ سبز تیره بخرید (مگر اینکه ظاهراً رنگ شاخ و برگ متفاوت باشد).از گیاهانی که دارای برگهای خال خال ، زرد یا قهوه ای غیر طبیعی هستند اجتناب کنید. اگر این گیاه در مهد کودک ناسالم باشد ، احتمال دارد که به زودی پس از خرید مصرف کننده بمیرد. در قسمت زیرین برگها به دنبال آفات باشید. گیاه را از گلدان خارج کرده و سیستم ریشه را بررسی کنید. ریشه های سالم عموماً در خارج از توپ خاک دیده می شوند و باید باشند و باید بوی خاکی داشته باشند.

هرگونه تغییر رنگ ، عموماً ریشه های قهوه ای یا سیاه ، نشانه مشکلات است. برخی از گیاهان مانند Dracaenas ریشه هایی با رنگ های دیگر غیر از سفید دارند. ریشه های ناسالم نیز ممکن است بوی بدی بدهند. در صورت خرید سرخس ، در صورت مشاهده لکه های قهوه ای رنگ یا ردیف های بلند ساختار در سطح پایین برگ ، نگران نباشید. این "لکه ها" ساختارهای تولید مثل هستند که اسپور نامیده می شوند.

محیط لازم جهت رشد گیاهان

پرورش گیاهان دارویی

کاشت می تواند ارزش تزئینی گیاهان را افزایش دهد. هنگام انتخاب گیاه کاشت به موارد زیر توجه کنید:

  • مناسب برای نیازهای گیاه
  • متناسب با نیازهای فرد و محیط
  • هزینه و در دسترس بودن
  • استحکام و دوام
  • زه کشی
  • وزن

سبک ، شکل و اندازه ظرف باید مکمل گیاهان رشد شده باشد. ظروف کوچک برای گیاهان کوچک رشد کند بهتر است ، در حالی که گیاهان با رشد سریع برای ظروف بزرگ مناسب ترند.

محیط لازم جهت رشد گیاهان دارویی -تاثیر آن در خانه

شرایط لازم جهت رشد

ظروف را می توان از طیف وسیعی از مواد - خاک رس ، خاک رس ، پلاستیک یا سرامیک تهیه کرد. گلدان های تراکوتا ، ساخته شده از خاک رس پخته شده ، برخی از محبوب ترین انتخاب ها هستند ، با طرح هایی از ساده تا تزئینی. عملکرد گیاهان در گلدان های خاکی بسیار خوب است ، زیرا سطح متخلخل امکان تبادل هوای خوب بین ریشه های گیاه و محیط را فراهم می کند. بسته به رس استفاده شده ، سایر ظروف سفالی (terra cotta در نظر گرفته نمی شوند) از رنگ خاکستری تا قهوه ای متغیر هستند. گلدان های سفالی می توانند لعاب دار یا بدون لعاب باشند. گلدان های لعابدار تبادل هوا را محدود می کنند اما گزینه های طراحی بیشتری را ارائه می دهند. گلدانهای بدون لامپ آب را سریعتر تبخیر می کنند و گیاهان موجود در آنها ممکن است نیاز به آبیاری بیشتر داشته باشند. معایب ظروف سفالی شامل وزن آنها (به ویژه گلدان های بزرگ) و احتمال خرد شدن یا شکستن آنهاست.

گلدان های پلاستیکی که از موادی مانند پلی اتیلن ، پلی اورتان ، پلاستیک بازیافتی و فایبرگلاس ساخته شده اند ، از ساده به کاملاً پیچیده تبدیل شده اند. آنها از وزن سبک و همچنین مقاوم در برابر تراشه و شکستن برخوردارند. میزان تبادل هوا و تبخیر آب به طور کلی در ظروف پلاستیکی در مقایسه با ظروف سفالی کمتر است. گیاهان در گلدان های پلاستیکی به سرعت گیاهان در گلدان های سفالی خشک نمی شوند و خطر آبیاری بیش از حد را افزایش می دهند.

رشد گیاهان در منزل

عوامل رشد تاثیر بر گیاهان در منزل

هرس ، نظافت ، تمیز کردن و جایگزینی

بهترین زمان برای هرس چه موقع است؟ ضرب المثل قدیمی می گوید: "وقتی چاقو تیز است" ، این بدان معناست که از چرخه های طبیعی زندگی به عنوان راهنما استفاده کنید. به عنوان مثال ، هنگامی که گیاه به سرعت در حال رشد است و می خواهید اندازه خاصی را حفظ کنید ، هرس را به آرامی و مکرر انجام دهید و در زمانی که جوانه ها کوچک هستند ، شاخه ها یا نوک ساقه را بردارید. هنگام از بین بردن نکات بسیار نابالغ ، این عمل به عنوان چسباندن شناخته می شود. نیش زدن و هرس سبک نیز باعث افزایش انشعاب ساقه می شود و در نتیجه یک گیاه پرپشت تر و پرتر ایجاد می شود.

هنگامی که گیاه از ظرف خود بزرگ شد ، هرس ریشه توصیه می شود. ریشه ها را از توده ریشه دور کرده و سپس آنها را تا 1 اینچ از توده خاک برش دهید. یک روش جایگزین این است که سه یا چهار برش عمودی به عمق 1 اینچ در توپ خاک در طرف مقابل توپ ریشه ایجاد کنید.

عوامل مبنی بر رشد گیاه -دما رطوبت حرارات نور

دما ، رطوبت ، حرارت ، نور  برای رشد گیاهان در منزل

اگر مجدداً از ظروف استفاده می کنید ، با تمیز کردن کودهای قدیمی ، مواد شیمیایی یا رنگ ، از تمیز بودن آنها اطمینان حاصل کنید. ظرف را با قرار دادن آن در محلول سفید کننده 10 درصد استریل کنید و خوب بشویید.

روشهای جایگزین رشد

به غیر از مخلوط های سنتی خاک ، محیط هایی مانند رس منبسط شده ممکن است در هیدروپونیک استفاده شوند ، که در آن گیاه در محلول آب و مواد مغذی رشد می کند. روشهای رشد بی رویه شامل رشد گیاهان در گلدانهای آب ، ماسه ، شن ، آجر ، حتی پلی استایرن است.  این تکنیک دارای مزایای متعددی از جمله محیط بی بو ، قابل استفاده مجدد و بهداشتی تر است. هرگونه زیستگاه برای آفات محدود به خاک نیز از بین می رود و میزان تأمین آب گیاه کمتر متغیر است. با این حال ، برخی از گیاهان با این تکنیک رشد خوبی ندارند و رسانه ها اغلب در برخی از نقاط جهان ، مانند آمریکای شمالی ، جایی که هیدروپونیک و به ویژه کشت آبی به خوبی شناخته شده یا گسترده نیست ، یافت می شود.

گیاهان شرایط لازم جهت رشد در محیط منزل

محیط مناسب جهت رشد گیاهان

آبیاری زیر آب جایگزین دیگری برای تکنیک های آبیاری بالا ارائه می دهد. در این روش گیاه از ته گلدان آبیاری می شود. آب به وسیله مویرگی به داخل محیط گلدان (چه خاک و چه دیگران) منتقل می شود. از مزایای این تکنیک می توان به مقدار کنترل شده آب اشاره کرد که در صورت انجام صحیح ، احتمال آبیاری بیش از حد ، عدم نیاز به تخلیه گیاهان پس از آبیاری برخلاف روشهای سنتی آبهای فوقانی ، و فشردگی کمتر محیط ها به دلیل فشار وارد شده به محیط از بالا –آبیاری

آبیاری کم و زیاد آبیاری می تواند برای گیاهان آپارتمانی مضر باشد. گونه های مختلف گیاهان آپارتمانی به سطوح مختلف رطوبت خاک نیاز دارند. نوک ترد قهوه ای روی برگ های گیاه نشانه کم آبیاری گیاه است. زرد شدن برگها نشان می دهد که گیاه بیش از حد آبیاری شده است. اکثر گیاهان نمی توانند ریشه های خود را در آب نشسته تحمل کنند و اغلب منجر به پوسیدگی ریشه می شوند. اکثر گونه های گیاهان آپارتمانی اگر به طور منظم آبیاری شوند محیطهای کم رطوبت را تحمل می کنند. گیاهان مختلف به مقادیر متفاوتی از نور برای مدت زمان متفاوت نیاز دارند.

شرایط و امور لازم در جهت رشد گیاهان در منزل

گیاهان آپارتمانی عموماً در خاکهای تخصصی به نام کمپوست گلدان یا خاک گلدان پرورش داده می شوند. یک مخلوط کمپوست خوب گلدان شامل نرم کننده های خاک برای تامین مواد مغذی گیاه ، پشتیبانی ، زهکشی مناسب و هوادهی مناسب است. بیشتر کمپوست های گلدان حاوی ترکیبی از ذغال سنگ نارس و ورمیکولیت یا پرلیت هستند. گیاهان به مواد معدنی خاک ، عمدتا نیترات ، فسفات و پتاسیم نیاز دارند. گیاهان آپارتمانی از تغذیه مداوم مواد مغذی برخوردار نیستند مگر اینکه به طور مرتب بارور شوند. فسفر برای گیاهان گلدار یا میوه دهنده و پتاسیم برای ریشه های قوی و افزایش جذب مواد مغذی ضروری است.

لینک مرجع : 

https://extension.uga.edu/

https://en.wikipedia.org/wiki/Houseplant

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )