طراحی الگو لباس در سبک ها و متدهای روز دنیا

توسعه یک پوشاک شامل مراحل مختلفی است. تناسب اندام مهمترین عاملی است که منجر به پذیرش یا رد نهایی یک لباس می شود. تناسب باید بر اساس الگوی اصلی از طریق ظرافت های موجود در الگو طراحی شود که در مکان های مناسب به طور کامل حالت پری را فراهم می کند تا برآمدگی های بدن را به شیوه ای چاپلوس (هادسون) در خود جای دهد. تناسب سفارشی خوب بستگی به طرح الگو دارد که شامل اشکال و نسبتهای مختلف مشتری می شود. با شروع انقلاب صنعتی ، الگوهای استاندارد شده برای موفقیت لباس های آماده ضروری بودند.

نمونه سوالات الگوساز و برشکار لباس زنانه فنی و حرفه ای | همین الان کلیک کنید !

طراحی الگوی لباس به صورت ویژه 

الگو سازی یک هنر است. این هنر دستکاری و شکل دادن به یک تکه پارچه تخت برای مطابقت با یک یا چند منحنی از شکل انسان است. الگوسازی یک پل ارتباطی بین طراحی و تولید است. طرح را می توان از طریق الگویی که طرح را در قالب اجزای لباس (کوکلین) تفسیر می کند ، به لباس تبدیل کرد.یک الگو صاف است در حالی که بدن آن نیست. بدن دارای ارتفاع ، عرض و عمق است. در این چارچوب تقریباً استوانه ای یک سری منحنی ها و برآمدگی های ثانویه وجود دارد که نگران سازنده الگو است. دارت اساس همه الگو سازی است. آنها پارچه تخت را به شکل سه بعدی تبدیل می کنند که متناسب با برجستگی های بدن استیک الگو ساز معمولاً از یک طرح مسطح با اندازه گیری یا تصویر مد دو بعدی الگویی می سازد. الگوی اصلی همان پایه ای است که بر اساس آن ، الگو سازی ، تناسب و طراحی است.  الگوی اصلی نقطه شروع طراحی الگوی تخت است. این یک الگوی ساده است که بدن را با سهولت کافی برای حرکت و راحتی متناسب می کند.

نکات طراحی الگوی لباس - طرح الگو

طراحی الگوی لباس

روشهای الگو سازی

الگوسازی شامل سه روش است:

  • تدوین
  • تراوش کردن
  • الگوسازی کاغذ تخت

روشهای الگو سازی لباس در دسته بندی های نختلف

طراحی الگوی لباس در روش های مختلف

تدوین :

این شامل اندازه گیری های برآمده از سیستم های اندازه گیری یا اندازه گیری دقیق انجام شده بر روی یک فرد ، لباس یا فرم بدن است. اندازه گیری قفسه سینه ، دور کمر ، باسن و غیره و هزینه های راحتی بر روی کاغذ مشخص شده و خطوط ساخت برای تکمیل الگو کشیده شده است. پیش نویس برای ایجاد الگوهای اساسی ، پایه یا طراحی استفاده می شود.

تراوش :

این شامل کشیدن یک پارچه دو بعدی در اطراف یک فرم ، مطابق با شکل آن ، ایجاد یک الگوی پارچه ای سه بعدی است. این موسلین به کاغذ منتقل می شود تا به عنوان الگوی نهایی استفاده شود (آرمسترانگ). برای سهولت جابجایی به راحتی لباس اضافه می شود تا راحت لباس پوشیده شود. مزیت پرده زدن این است که طراح می تواند قبل از برش و دوختن قطعه لباس ، تأثیر طراحی کلی لباس تمام شده را روی فرم بدن مشاهده کند. با این حال ، گرانتر و زمان برتر از ساخت الگوی تخت است.

ساخت الگوی تخت :

این شامل ایجاد یک الگوی اصلی مناسب با سهولت راحتی برای تناسب با فرد یا فرم بدن است. شیبدار نقطه شروع طراحی الگوهای تخت است. این یک الگوی ساده است که بدن را با سهولت کافی برای حرکت و راحتی متناسب می کند (Shoben and Ward). پنج پارچه الگوی اصلی برای لباس زنانه استفاده می شود. آنها شامل یک بدنه محکم و جلو و پشتی با دارت و یقه اصلی ، یک آستین و یک دامن مناسب از جلو و عقب با دارت می شوند. با این حال ، با تغییر مکرر مد ، سبک های زنانه اغلب متغیر است. سپس این شیب های اصلی برای ایجاد مد دستکاری می شوند.

ساخت انواع الگو ها و متد های مختلف

ساخت الگو های مختلف ومتد های آن

 

یک شیب اصلی فاقد هرگونه درز است ، که باعث می شود دستکاری های آن در سبک های مختلف تسهیل شود. هیچ علاقه ای به طراحی ندارد ، فقط خطوط ساخت روی آن مشخص شده است. لازم است که ساختار اساسی یک شیب دار به گونه ای باشد که تنظیمات به راحتی انجام شود. برای ایجاد یک الگوی خوب ، اندازه گیری دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است.

الگو سازی در دنیای امروز

امروزه ساخت الگو با استفاده از رایانه به یک کار آسان تبدیل شده است. امروزه نرم افزارهای متفاوتی در بازار موجود است تا نیاز تولید کنندگان را برآورده کند. نرم افزارهای مختلف مورد استفاده عبارتند از Gerber ، Lectra ، Tukatech ، OptiTex و غیره. این نرم افزارها کار استاد الگو را آسان کرده است. آنها فرایند الگو را مقرون به صرفه تر و وقت گیرتر کرده اند.نرم افزارهای ساخت الگو به شما امکان می دهد اندازه گیری های خود را وارد کرده و الگویی را تهیه کنید. این نرم افزارها الگوهایی را برای متناسب با اندازه گیری شما پیش نویس می کنند و بسیاری از آزمایشات و خطاهای مناسب را در اتاق خیاطی حذف می کنند.با استفاده از این نرم افزارها فقط در چند مرحله می توان الگویی را از فرم سه بعدی تهیه کرد. اندازه گیری های فردی از اسکنر بدن سه بعدی جمع آوری می شود. اندازه گیری ها برای ایجاد یک مدل سه بعدی مجازی از بدن افراد استفاده می شود. نرم افزار سه بعدی تا دو بعدی به کاربر اجازه می دهد تا سطح لباس را در رابطه با مدل بدنه سه بعدی تعریف کند. پس از مشخص شدن سطح لباس ، برنامه به طور خودکار باز می شود و یک الگوی مسطح دو بعدی را با فرمت .dxf خارج می کند.

فن اپ ، عصری نوین در آموزش و مهارت آموزی آنلاین

روش های الگوسازی لباس | طراحی آن

6 نکته برای تبدیل الگوهای مورد علاقه خود :

چند روش مختلف برای ایجاد الگوی شما وجود دارد. یک روکش بافتنی ساده را می توان با ردیابی مستقیم روی کاغذ مومی کپی کرد. تکنیک "pin-through" برای کپی کردن لباس با عناصر متعدد ، مانند ژاکت یا بلوز ، به خوبی کار می کند. با شلوار جین ، متوجه می شوم که ردیابی قطعات مختلف روی ارگانزای ابریشمی به خوبی کار می کند. برای هر روشی که انتخاب می کنید ، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از یک پارچه الگو تهیه کنید و برای انجام آن نیازی به جدا کردن آن ندارید!

نکات الگو سازی لباس

الگو سازی لباس | به روش جدید

1. با یک تی شرت شروع کنید :

تی شرت های بافتنی را می توان با قرار دادن صاف روی سطح کار و خطوط درز کپی کرد. بافتنی ها از نظر تناسب اندام بسیار بخشنده هستند بنابراین برای آشنایی با کپی بسیار مناسب هستند. می توانید از کاغذ مومی و یک چرخ ردیابی دندانه دار برای ردیابی لبه های تی شرت خود استفاده کنید ، سپس بعد از اینکه طرح کلی را مشخص کردید ، میزان درز را اضافه کنید.

2. پارچه ای شبیه به نوع لباس اصلی انتخاب کنید :

سازنده اصلی لباس ، وزن و نوع پارچه را با طرح هماهنگ کرده است ، بنابراین برای بهترین نتیجه نیز باید این کار را انجام دهید. جین کشش تناسب متفاوتی با جین معمولی دارد ، بنابراین اگر لباس اصلی شما کش دار است ، کپی نیز باید باشد. هم آبی اصلی و هم کپی مشکی آن جین کشدار است که به من اجازه می دهد سبک مناسب را حفظ کنم.

3. علامت های زیادی اضافه کنید :

همانطور که در حال ساختن قطعات الگوی خود هستید ، همان علامت هایی را که در الگوهای تجاری پیدا می کنید اضافه کنید. برای مثال ، محل تلاقی درزها ، نقاط انتهایی یقه و همچنین محل قرارگیری دکمه و جیب را در نظر بگیرید. روی تمام قطعات خود برچسب بزنید و مطمئن شوید که خطوط دانه را اضافه کرده اید.

4. از خط کش انعطاف پذیر برای تکرار منحنی ها استفاده کنید :

بعد از اینکه قطعات مختلف را روی یک شلوار ردیابی کردید ، با استفاده از خط کش انعطاف پذیر ، منحنی درزها را دقیقاً بازسازی کنید. خط کش را روی الگوی خود قرار دهید تا ردیابی خود را تأیید کرده و تنظیماتی را انجام دهید.

5. لباس خود را به دو نیمه تقسیم کنید :

نیازی به ردیابی کل کت یا بلوز ندارید ، بنابراین یک خط نخ را در امتداد مرکز وسط قرار دهید و قطعات الگوهایی را ایجاد کنید که می توانید از آنها استفاده کنید. ایده خوبی است که قطعات الگوی آماده خود را با دو طرف لباس مقایسه کنید تا ابعاد را دوباره بررسی کنید ، سپس در صورت کمی خالی بودن قطعه ، تنظیمات را انجام دهید.

6. تناسب را پس از ردیابی تنظیم کنید :

ابتدا تمام قطعات الگوی خود را بسازید ، و سپس برای آزمایش صحت الگوی خود ، یک موسلین بدوزید. اگر لباسی که با آن شروع کردید اندازه مناسبی نداشت ، آن را کپی کنید ، پس از آن می توانید تنظیمات مناسب روی موسلین خود را انجام دهید. هنگامی که چوب مشل را به خوبی وصل کردید ، می توانید به عقب برگردید و اندازه را روی قطعات الگوی خود تنظیم کنید.

الگو سازی لباس - به صورت ویژه

الگو لباس به صورت طرح های ویژه

 

در خیاطی و طراحی مد ، الگو قالبی است که قسمت های لباس قبل از برش و مونتاژ روی پارچه قرار می گیرد. الگوها معمولاً از کاغذ ساخته می شوند و گاهی اوقات از مواد محکم تری مانند مقوا یا مقوا ساخته می شوند ، در صورتی که برای مقاومت در برابر استفاده مکرر نیاز به استحکام بیشتری داشته باشند. فرآیند ساخت یا برش الگوها گاهی اوقات به الگوی یک کلمه متمرکز می شود ، اما می توان آن را با الگوی (-) یا برش الگو نیز نوشت.

الگو لباس در طرح های مختلف

طراحی الگو لباس 

 

الگوی ردیابی دانش آموزان بر روی پارچه

الگوی شیب دار (دوخت خانه) یا الگوی بلوک (تولید صنعتی) یک الگوی اصلی سفارشی است که می توان الگوهای بسیاری از سبک های مختلف را از آن تهیه کرد. فرآیند تغییر اندازه یک الگوی تمام شده را درجه بندی می گویند.

 

لینک مرجع :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pattern_(sewing)

https://www.fibre2fashion.com/industry-article/5658/basics-of-pattern-making

https://www.craftsy.com/post/make-pattern-from-clothing/

 

 

 

 

 

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

1 نظر ( میانگین : 5.0 )

Jones

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website fan-app.ir to generate more leads. Here’s how: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at fan-app.ir. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://talkwithcustomer.com for a live demo now. And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way. If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Try Talk With Web Visitor and get more leads now. Eric PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them! Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=fan-app.ir