7 نکته حکاکی چوب | روش های تراش آن

برنامه ریزی قبل از تراش

انجام پروژه ای که مستلزم کنده کاری روی چوب است ، پیش از شروع نیاز به دقت دارد. شما باید اهداف و توانایی های فنی خود ، مواد تحقیقاتی و هزینه ها را درک کنید. پروژه های بسیار مفصل مانند روکش یا شکل ظاهراً دشوارتر از پروژه های ساده تر مانند ظروف آشپزخانه یا حکاکی است. پروژه های پیچیده ممکن است برای دستیابی به نتیجه ای باکیفیت به جای استفاده از کتاب راهنما ، از تخصص خارجی استفاده کنند.

نمونه سوالات پیکر تراش چوب فنی و حرفه ای | برای شرکت در آزمون رایگان همین الان کلیک کنید !

آشنایی با دستگاه اورفرز | حکاکی چوب 

حکاکی دستی یا حکاکی ماشینی

دو روش عمده برای کنده کاری روی چوب که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد وجود دارد: حکاکی دستی و حکاکی ماشینی.

حکاکی دستی

همانطور که قبلاً ذکر شد ، حکاکی دستی از قدیم با ما در سنگ و چوب همراه بوده است. حکاکی روی چوب معمولاً از نظر تکنیک مثال زده می شود. دو روش رایج تر یا باعث ایجاد تسکین (آشکارسازی هنر درون قطعه) و یا حکاکی می شود ، جایی که الگوی خطوط هنر را ایجاد می کند. در نقش برجسته ، صنعتگر چاقو (یا اسکنه ، گوه یا اره برقی) را در خود جای داده و مواد را برای آشکار کردن یک اثر (مانند نقوش برجسته ، جایی که هنر کمی از پس زمینه بالا آمده است) بر می دارد ، در حالی که تراشه تراشی از ابزار ایجاد شده برای ایجاد خطوط داخلی استفاده می کند. با انتخاب ابزار برای ایجاد الگویی که سپس تبدیل به اثر هنری می شود. در این حالت ، سطح با الگو هماهنگ عمل می کند. پروژه های پیچیده مستلزم درک جامع از تکنیک های هنرهای زیبا و انواع ابزارهای تخصصی هستند که تسلط بر آنها سالها طول می کشد ، اما پروژه های ساده تر اغلب پشتکار و تمرین هستند و تنها به چند ابزار نیاز دارند. به اولین تجربه سوت زدن خود فکر کنید و به یاد بیاورید که یک چاقوی کوچک و یک تکه چوب ساده برای شروع کافی بود.

حکاکی دستی و صنعتی روز چوب

حکاکی روی چوب

ابزار و نکات حکاکی روی دست

از چهار ابزار منبت کاری بسیار رایج استفاده می شود: چاقوها ، اسکنه های نخل ، گچ های قاشق و رگ و چکش. متخصصان مطمئن می شوند چاقوهای مختلف حکاکی مختلف در دست داشته باشند ، اما چند چاقوی راست ، کج و منحنی همه نیازهای مبتدی هستند. اسکنه های نخل برای کارهای کنترل شده با یک دست مفید هستند ، در حالی که قاشق و رگ های رگ ابزار دو دستی هستند که اهرم بیشتری را برای شما به همراه می آورند و از اشکال مختلف حکاکی استفاده می کنند. بسیاری از منبت کاران استفاده از چکش را با ابزارهای خود ، به ویژه چوب های سخت ، فراموش می کنند ، اما این به شما کمک می کند تا برای برش های دشوار تلاش کمتری انجام دهید. بهتر است همیشه برش های خود را روی یک تکه چوب جداگانه تمرین کنید تا مطمئن شوید از این ابزارها به خوبی استفاده می کنید. همچنین ، باید مراقب باشید که ابزارهای خود را اغلب بریده یا تیز کنید تا حکاکی شما راحت تر شود. آخرین نکته - ابزارهای ساخته شده از فولاد کربنی بخرید تا بتوانید چوب های سخت تری را انتخاب کرده و برش های صاف تری ایجاد کنید.

انجام روش حکاکی روی چوب

حکاکی صنعتی روی چوب | فن اپ همراه باشید

ماشینکاری CNC

پیشرفتهای امروزی در زمینه نرم افزار و ماشینکاری CNC امکان تراش بسیار پیچیده چوب را فراهم می آورد. به عنوان مثال ، Heartwood Carving از حکاکی ماشینی برای ایجاد جزئیات و از پیش طراحی شده استفاده می کند.

حکاکی های چوبی معماری یا ساخت وسایل سفارشی. اگر به چند مورد یکسان ساخته شده یا یک قطعه تولید مثل که فراتر از توانایی های شخصی شما است ، حکاکی روی دستگاه CNC یک انتخاب عالی است.

حکاکی چوب با فرز انگشتی

حکاکی چوب با فرز انگشتی

برای ساختن یک شیء حک شده CNC (یا شی چاپ سه بعدی) ابتدا به یک مدل سه بعدی از هنر نیاز است. این باید در نرم افزار یک هنرمند طراحی ایجاد شود یا می تواند از طریق اسکن یک شیء موجود ایجاد شود. پس از ایجاد ، می توان این هنر را برای تراش به دستگاه CNC ارسال کرد. این فرآیند از تکنسین ها و تجهیزات بسیار ماهر بهره می برد و بنابراین هزینه بر است اما در غیر این صورت دقیق و نسبتاً سریع در مقایسه با چندین قطعه کار دستی است. بله ، برخی از کارگران چوب در واقع دستگاه های CNC رومیزی را که در محدوده 2000 تا 5000 دلار هستند به عنوان یک ابزار در فروشگاه خود خریداری می کنند و سپس برنامه ها را از وب سایت هایی که فایل های هنری سه بعدی ارائه می دهند بارگیری می کنند. باز هم ، هنگام بررسی این گزینه ، توانایی کامپیوتر و ماشینکاری خود و همچنین بودجه خود را در نظر بگیرید ، زیرا برای ایجاد همکاری نرم افزار و CNC به شکل جدیدی از منحنی یادگیری در خارج از چوب معمولی نیاز است.

حکاکی روی چوب با هویه

پس از اتمام پرونده هنری ، طراح برای اجرای طرح های طراحی نیاز به روتر CNC دارد تا با مدل رایانه هماهنگ شود. پردازنده پست یا فایل "مسیر یابی". این کد (کد G) است که دستگاه CNC (کنترل عددی رایانه) از آن برای انجام حرکات خود استفاده می کند. کنده کاری از طریق موتور متصل به پل که در جهت طولانی (جهت X) متصل است انجام می شود در حالی که موتور می تواند در امتداد پل (جهت Y) چپ و راست و بالا و پایین (جهت Z) حرکت کند. این ترکیب حرکت چیزی است که به ماشینکاری امدادی در پیکربندی سه محور اجازه می دهد. این موتور اسپیندل یک بیت روتر را با سرعت زیاد می چرخاند تا برش های کنده کاری را در یک مسیر رستری یا بردار انجام دهد. یک مسیر شطرنجی ماشینکاری متوالی خطوط است تا تصویری شبیه به یک چاپگر جوهر افشان در حال عکس گرفتن نشان دهد ، در حالی که یک مسیر بردار در امتداد یک خط و عمق تعیین شده حرکت می کند تا حکاکی کند. راه یابی ابزارهای رستری می تواند زمان زیادی طول بکشد تا نتیجه گیری شود و انتخاب استاندارد برای مراقبت های امدادی است ، در حالی که بردارها برای حروف و اعداد بسیار سریع و مفید هستند.

حکاکی روی چوب با دست

حکاکی روی چوب بادست

انتخاب چوب

گزینه های چوبی با کیفیت برای پروژه های حکاکی و برخی نکات اضافی برای انواع مختلف چوب. یک تفاوت کلی در این است که شما از چوب نرم یا چوب سخت استفاده می کنید. کاج سفید و کاج سفید دو گزینه ساده چوب نرم برای حکاکی مبتدیان هستند که مقاومت چندانی ندارند. ماهون رنگ قرمز تیره و عمیقی دارد که مردم آن را با ارزش خود در ارتباط می دانند ، اما تراش آن از چوب نرم معمولی سخت تر است و برای تراش دهندگان تراشه ای که می خواهند خود را به چالش بکشند بسیار مناسب است.

در همین حال ، چوب های سخت تر برای تکنیک های دستگاه CNC مناسب هستند. چوب های متراکم تر ، دانه دار مانند گیلاس یا افرا به اندازه کافی یکدست و سفت هستند تا به دستگاه برش صاف و یکدست برسد و از سختی این فرایند جلوگیری کند. برای از بین بردن خط و خش و علامت ابزار لازم است سنباده اضافی و تمیز کردن قطعات حک شده روی ماشین انجام شود.

روش ها و سبک های حکاکی چوب

روش ها و سبک های حکاکی چوب 

چوب را برای کنده کاری آماده کنید

موارد زیر در مورد همه کنده کاری های چوبی صدق می کند: چوب باید قبل از کنده کاری به خوبی خشک شود. چوب تازه بریده ، به اصطلاح چوب سبز ، بسیار نرم است ، اما هنوز هم دارای رطوبت زیادی است تا کنده کاری هایی با کیفیت بالا و ماندگار ایجاد کند.

بنابراین حکاکی نیز آزمایش صبر به معنای خاصی است. اما نگران نباشید: فقط باید صبر کنید اگر می خواهید از چوب حیاط خود استفاده کنید. تخته های چوبی خوب خشک شده همیشه در انواع مختلف در فروشگاه ها موجود است.

پیکرتراش چوب

پیکرتراش چوب

برای شروع کار با حکاکی ، کارشناسان توصیه می کنند با آزمایش روی قطعات کوچک چوب نرم شروع کنید. اولین پروژه نباید یک شکل بلند جاه طلبانه باشد ، بلکه یک خالی بی شکل برای آزمایش تکنیک ها و ابزار است.

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )