فلزکاری چیست؟ آشنایی با ابزارهای فلزکاری

استوانه ها فقط اشکال هندسی تصادفی نیستند که فقط در کتاب های درسی شما دیده می شوند. در واقع، سیلندرها برخی از اشکال رایج‌تر هستند که در کاربردهای صنعتی و ماشین‌کاری یافت می‌شوند. پیچ‌ها، بوش‌ها، میله‌های فلزی اصلی - همگی سیلندر یا انواعی از آنها هستند. با فن اپ همراه باشید .

نمونه سوالات فلزکاری فنی و حرفه ای | همین الان کلیک کنید !

برای اکثر کارهای استوانه ای، ابزاری بهتر از تراش فلزی وجود ندارد. ماشین تراش یک قطعه کار را بین دو مرکز نگه می دارد و آن را به سرعت می چرخاند و به ابزار برش اجازه می دهد در طول قطعه کار بلغزد و مواد را جدا کند. این فرآیند به عنوان "برگرداندن" یا به سادگی "برگرداندن" شناخته می شود.برای سیلندرها، ماشین های تراش ایده آل هستند. اما اگر ماشین تراش ندارید چه؟ چگونه می توانید یک میله فلزی یا سیلندر دیگر را بدون تراش فلزی پایین بیاورید؟ آیا راهی برای بازسازی عملکرد چرخش و برش تراش وجود دارد؟

تراشکاری و فلزکاری

هیچ یک از راه‌حل‌هایی که در اینجا پیشنهاد می‌کنیم ایده‌آل نیستند، اما همه آن‌ها کار خواهند کرد. هیچ‌کدام به شما امکان نمی‌دهند تا پایان و تناسب یک تراش CNC را به شما ارائه دهند، اما اگر به چیزی خشن و آماده نیاز دارید، می‌توانیم این دو راه‌حل را پیشنهاد کنیم.

مته فشاری

برای ایجاد مجدد عملکرد چرخشی یک ماشین تراش، به ابزاری نیاز دارید که بچرخد. مته‌ها عملکرد چرخشی دارند و معمولاً در کارگاه‌ها و اتاق‌های ابزار خانگی در سراسر کشور یافت می‌شوند، اما مته‌های معمولی دستی ظرافت و کنترل لازم را ندارند.

نحوه تراشکاری اصول آن

خوشبختانه، یک جایگزین سنگین وجود دارد که نسبتاً رایج است. مته پرس یک مته عمودی سنگین است که مته و مته آن از دروازه ای بالای میز کار آویزان است. هنگامی که یک قطعه کار روی نیمکت نصب می شود، مته را می توان پایین آورد یا به قطعه کار "فشرد" کرد. پرس مته معمولاً برای ایجاد سوراخ، پیش مته برای پیچ یا حتی در جای روتر برای خالی کردن بخش‌های قطعه کار استفاده می‌شود.

بزرگترین چالش هنگام استفاده از مته به عنوان تراش، جهت گیری مته است. در ماشین تراش، یک قطعه کار به صورت افقی و به موازات میز کار نصب می شود. با مته پرس، جهت مته عمود بر میز کار است. این نیاز به مقدار قابل توجهی خلاقیت دارد تا بتوان ابزار برش را به درستی نصب کرد.

تراشکاری و نحوه انجام آن

اگر پروژه به اندازه کافی ساده باشد و قطعه کار به اندازه کافی کوچک باشد، می توان یک شعاع فلزی ساده را با استفاده از یک چاک به مته وصل کرد. این چرخش مورد نظر را به قطعه کار می دهد و اکنون می توان بخشی از حرکت افقی را توسط مته تکرار کرد. حرکت عمودی مته

چالش در نصب برش است. قرار دادن صحیح آن اغلب به چاک ها یا گیره های اضافی نیاز دارد و نصب یک ابزار برش واقعی یا قطعه بسیار دشوار خواهد بود. با این حال، اگر مقدار زیادی از مواد وجود نداشته باشد که باید برداشته شود، می توان یک سطح صاف را در نزدیکی قطعه کار قرار داد و به عنوان یک سکو برای یک فایل فلزی استفاده کرد.

نحوه انجام تراشکاری و وسیله آن

آسیاب و مته دستی

این روش به شدت به دقت دستی ماشینکار متکی است، اما می تواند برای پروژه های بداهه کار کند. مزیت این گزینه این است که هر دو ابزار، ابزار برش و قطعه کار، با سرعت بالا در حال چرخش هستند. با توجه به اینکه ماشین‌کار همه چیز را به خوبی اداره می‌کند، به صاف‌تر ماندن سطح کلی کمک می‌کند.

آسیاب های نیمکتی یا سنباده ها معمولاً برای حذف سریع مواد استفاده می شوند و به معنای واقعی کلمه چیزی را به شکل جدیدی خرد می کنند. آنها به اندازه یک ماشین تراش واقعی دقیق نیستند. استفاده از چاک مته دستی برای نگه داشتن قطعه کار به اپراتور کنترل بیشتری می دهد، مقاومت آسیاب را کاهش می دهد و اطمینان می دهد که مواد به طور مساوی در سراسر شعاع میله فلزی حذف می شوند.

نکته مهم این است که هر حرکت افقی به قطعه کار باید با دست انجام شود. اپراتور باید قطعه کار را به آرامی و پیوسته وارد آسیاب کند و دقیقاً فشار مناسب را اعمال کند تا مواد را به طور مساوی در طول قطعه کار حذف کند. اگر فشار صحیح نباشد، شعاع در یک نقطه با شعاع در نقطه دیگر یکسان نخواهد بود.

مشکلات و راه حل ها

پایین آوردن شعاع فلزی بدون تراش آخرین راه حل است. اولین قدم، تقریباً همیشه، باید این باشد که برویم ماشین تراش بگیریم! اما برای پروژه‌های سریعی که فقط به شکل کلی نیاز دارند و ابعاد دقیق کالیبره شده ندارند، هر دو روش فوق کارساز خواهند بود. پرس مته کمی کنترل بیشتری بر حرکت قطعه کار به اپراتور می دهد، اما روش آسیاب و مته اجازه می دهد تا دست آزاد و ظرافت بیشتری داشته باشد.

چیزهایی که باید قبل از شروع بدانید

ماشین تراش دو سر دارد، سر که می چرخد ​​و دمی که ثابت می ماند تا قطعه کار را نگه دارد. دو اندازه گیری معمولی در ماشین تراش وجود دارد که باید بررسی شود. یکی فاصله بین مرکز سر و دم است که آن را به انتهای آن حرکت می دهد.

تراشکاری نحوه انجام آن

نحوه استفاده از تراش فلزی: مراحل کلی

این بیشتر موضوعی است که باید در یک ویدیو نشان داده شود. تراش فلزی برای پروژه های متعدد استفاده می شود. هر یک از آنها در عملیات هایی مانند برش، حفاری، حفاری و غیره متفاوت هستند.

اساساً یک ماشین تراش به شما امکان می دهد هر جسمی را به شکل استوانه ای درآورید. این می تواند یک بلوک از چوب، فلز، فولاد، پلاستیک، آلومینیوم، اکریلیک و بسیاری موارد دیگر باشد. بر خلاف تراش های چوبی، تراش های فلزی می توانند با هر گونه مواد ممکن کار کنند، اگر قطعات ابزار به اندازه کافی قوی و تیز باشند تا بتوان با آن برخورد کرد.

تراشکاری روش های جدید

مراحل اولیه استفاده از ماشین تراش فلزی

ابتدا باید ماشین تراش و ابزار برش را مطابق با پروژه خود راه اندازی کنید. دستگاه های تراش نیمکتی کوچک معمولاً روی یک نیمکت یا پایه محکم نصب می شوند.قطعه کار را با استفاده از نگهدارنده ای به نام "فک چاک" در قسمت سر ماشین تراش نصب کنید.بیشتر مینی تراش های مدرن با محافظ چاک عرضه می شوند. آن محافظ را قرار دهید، جهت چرخش را انتخاب کنید و سپس ماشین تراش را روشن کنید.

ماشین تراش را با دور مشخصی بچرخانید و هرگز پوشیدن لباس محافظ را فراموش نکنید.اکنون، به آرامی ستون ابزار خود را نزدیک قطعه کار چرخان حرکت دهید و سعی کنید یک عبور نور ایجاد کنید.برای تنظیم ابزار برش، کالسکه را طبق نیاز خود بلغزانید.

فلزکار-روش های آآن

انواع مختلفی از ابزارهای برش برای انجام عملیات های مختلف وجود دارد. به آرامی مواد را از سطح قطعه کار نصب شده خراش دهید. تا نتیجه نهایی ادامه دهید.سوئیچ را پس از انجام اولین عبور نور خود خاموش کنید و دوباره بروید.پس از تکمیل پاس ها با ابزار، اکنون قطعه کار به سمت شکل دلخواه شما حرکت می کند - به عنوان مثال دستگیره در، چکش فلزی، حلقه کلید، حلقه فلزی، نخ و غیره.

حفاری با ماشین تراش

همچنین می توانید با استفاده از دم یک قطعه را در مرکز سوراخ کنید. از اهرم پشت دم خود استفاده کنید تا ابزار حفاری را وارد کرده و آن را قفل کنید.آن را به قطعه کار چرخان بیاورید، و تمام. می توانید یک سوراخ در جسم ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که در حین سوراخ کاری از روان کننده استفاده کنید، زیرا باعث دوام بیشتر ابزار شما می شود.

حفاری مرکز

هدف از حفاری مرکزی این است که سوراخ های ما دقیقاً روی محور تراش شروع شود. یک مته مرکزی، بر خلاف مته های معمولی، بسیار سفت و سخت است، کوتاه است و درست در نقطه ای که مته های معمولی انجام نمی دهند، برش می دهد. این به ما این امکان را می دهد که این سوراخ را دقیقاً در محور مرکزی راه اندازی کنیم تا همه ابزارهای بعدی ما به طور طبیعی به جایی که می خواهیم بروند هدایت شوند.

سرعت دوک خود را روی بالا تنظیم کنید زیرا مرکز سطح بیت بسیار کم خواهد بود و برای برش لبه‌های مته‌های مرکزی به پاهای مناسب در دقیقه نیاز دارید. آنها را حداقل روی 1000 دور در دقیقه تنظیم کنید، این کار انجام می شود.

تراشکاری-فلزکاری-نحوه انجام آن

حفاری پایلوت

اولین هدف از حفاری آزمایشی کمک به اطمینان از اینکه مته بزرگتر ما مستقیم می رود و دیگری ایجاد فضای خالی برای نوک اسکنه در انتهای مته بزرگتر است.زیرا اگر نوک اسکنه خیلی بزرگ باشد نمی توانید هیچ برشی انجام دهید. بنابراین، شما باید برای آن مجوز ایجاد کنید.

سپس شما همچنین باید مطمئن شوید که تراشه را از مته خود پاک کنید. یک راه آسان برای پاک کردن تراشه‌هایتان این است که قفل دم را باز کنید، کل دم استوک را بیرون بکشید و سپس آن را به عقب فشار دهید و این به شما این امکان را می‌دهد تا تنظیمات خود را روی رم دم ذخیره کنید.

تیز کردن مته ها با تراش فلزی

فرض کنید می خواهید مته ها را با کمک یک تراش فلزی تیز کنید که بیشتر با ابزار سنگ زنی انجام می شود.در عملیات تیز کردن بیت باید از یک بیت و یک قطعه آلومینیوم استفاده کنید. قبل از شروع، باید برخی از شرایط بیت را درک کنید.بیت را از زوایای مختلف تماشا کنید، و لبه هایی در آن خواهید یافت. به آن ها چنگک پشتی می گویند که زاویه بالای بیت است.چنگک های پشتی مثبت، منفی و صفر وجود دارد، اگر آنها را از کنار ببینید. بیت های منفی معمولاً برای برش با نیروی زیاد استفاده می شوند. قرار است در این عملیات از چنگک های مثبت استفاده کنیم.همچنین یک چنگک کناری وجود دارد. این زاویه بر پراکندگی تراشه و گرما نیز تأثیر می گذارد.

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )