نخ‌های مورداستفاده در فرش

سه نوع نخ تجاری (پشم، جوت درمان نشده و جوت پشمالو) و همچنین سه نوع نخ‌های جوت شیمیایی (پروکسید هیدروژن) نخ‌های سفید شده و پشمی نرم شده در فرش‌های گره‌ای دستی ایرانی بکار رفته می‌رود.

تقسیم‌بندی انواع فرش ایرانی

تجزیه‌وتحلیل هزینه و سود فرش‌های گره‌ای دستی نشان می‌دهد که هزینه ساخت فرش پشمی کمتر از سایرین است.محصولات نساجی مورداستفاده در خانه دودسته هستند، یکی پشتی و دیگری فرش و بر همین اساس تولید آن‌ها نیز به دودسته تقسیم می‌شود: فرش‌های دست‌باف و ماشینی.

سیستم‌های تولید فرش ماشینی شامل تافت، بافندگی، نمد سوزنی، اتصال فیوژن و جمع‌شدن می‌شود و فرش دستباف نیز در سه قالب ساخته می‌شود:

روش‌های مختلف گره‌ای، تخت بافته شده و منگوله‌دار.

روش‌های فارسی یا Sehna ، تبتی، ترکی یا Ghiordes ، اسپانیایی و گره‌های کیوی در تولید فرش‌های دست‌باف استفاده می‌شود.

در این میان فرش‌های دستباف، فرش دست‌باف ایرانی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای تولید فرش دستباف از مواد اولیه‌ای مانند پشم، ابریشم، پلی پروپیلن و نایلون به‌عنوان الیاف استفاده می‌شود، درحالی‌که از پنبه، جوت و الیاف پلی‌استر و پلی پروپیلن به‌عنوان پشتی فرش استفاده می‌شود.

برای مشاهده ⭐ نمونه سوالات قالی بافی درجه 2 با جواب رایگان ⭐ کلیک کنید.

پشم جوت

از پشم جوت به دلیل خواص عالی آن از نظر دوام، مقاومت در برابر لکه، رنگ‌پذیری، مقاومت در برابر شعله، عایق‌بندی و تجزیه بیولوژیکی به طور گسترده‌ای در فرش دستباف استفاده می‌شود.همان‌طور که می‌دانید، فرش‌ها محصولات گران‌تری نسبت به پوشاک عادی هستند، به همین جهت تولیدکنندگان فرش همیشه در تلاش برای کاهش هزینهٔ تولید فرش با استفاده از مواد اولیه ارزان هستند.پشم جوت زیست‌تخریب‌پذیر، قابل بازیافت، سازگار با محیط‌زیست و ارزان‌ترین الیاف گیاهی تهیه شده از ساقه گیاه در بازار است.جوت از نظر استفاده، مصرف، تولید و در دسترس بودن دومین فیبر گیاهی مهم بعد از پنبه در جهان است.جوت دربسته بندی، گونی، طناب، ریسمان و منسوجات خانگی از جمله پشتی فرش و...استفاده می‌شود.وجود موم، پکتین و مواد معدنی هنگام رنگرزی، چاپ و اتمام مواد جوت مشکلاتی ایجاد می‌کند جوت از نظر جنس درشت، خشن و سفت است.

در نتیجه، این فیبر طبیعی به فرآوری شیمیایی مناسب (پیش تصفیه) بهبود خواص عملکردی‌اش نیاز دارد تا آن را برای مصرف‌کننده جذاب کندمشاهده شده است که نخ‌های جوت باعث بهبود درخشندگی، رنگرزی و خاصیت جاذب رطوبت تا 180% پس از درمان با محلول هیدروکسید سدیم (NaOH) می‌شود.وقتی از نخ جوت در پارچه‌های فرش استفاده می‌شود، بسیار ظریف است و انعطاف‌پذیری بالایی نسبت به فرش‌های پشمی دارد.

 

نرم شدن نخ‌های جوت

مواد تشکیل‌دهنده شیمیایی و پارامترهای فرایند در طی نرم شدن نخ‌های جوت در جدول 2 نشان‌داده‌شده است.

فرش ایرانی

    مشخصات نخ؛ مشخصات جوت تجاری و شیمیایی، نخ‌های تار، نازک و همچنین تارهای پود ضخیم در جدول 3 ارائه شده است.

نخ های مورد استفاده در فرش

 

تولید نمونه‌های فرش دستباف ایرانی

توالی عملیات تولید فرش دستباف ایرانی در شکل 1 نشان‌داده‌شده است.

 فرش دستباف

اول‌ازهمه، نخ‌های پنبه‌ای به شکل حلقوی توپی برای تاب خوردگی آسان تبدیل می‌شوند این کار با کمک چرخ آهن با پایه که به‌آرامی حول محور خود می‌چرخد انجام می‌شود.پس از آن دو میله آهنی با استفاده از چکش آهنی در زمین فیکس می‌شوندفاصله بین میله‌ها با اندازه فرش برابر است، پس از آن، نخ‌تاب از یک میله به دیگری آورده می‌شود. در پایان این عملیات تمام نخ‌های روی میله‌ها تار خواهد بود، سپس تارها از میله آهنی ضخیم به میله‌ای نازک استیل منتقل می‌شوندمیله نازک فولادی تا شده برای نصب به دستگاه بافندگی منتهی می‌شوددو میله فولادی در امتداد نخ‌های تار در بالا و پایین فرش بافندگی بر روی قلاب ارائه شده نصب می‌شوند و پس از آن تارها با کیفیت برابر در مسافت برابر تنظیم می‌شوندسپس برای هر نخ‌تاب تند آماده می‌شود. بعد از آن تارها را به طور سنتی بر روی میله‌های چوبی استوانه‌ای می‌بندند که"Gulla" و "Kamana" نامیده می‌شوند . ریختن تار نخ‌ها با این چوب‌های چوبی انجام می‌شود.

نخ جوت با گره‌های ایرانی وارد فرش می‌شود پس از گره‌زدن هر گره بافنده نخ را با چاقوی مخصوص برش می‌دهد.نخ پود باید حتماً قرار بگیرد تا نخ گره‌خورده دست‌نخورده و ثابت بماند.نامگذاری پود ها هم بدین ترتیب انجام می شود : پود نازک (به طور سنتی '' lachchi '' نامیده می‌شود) و پود ضخیم (به طور سنتی به نام "tharri" شناخته می شود). بدین ترتیب با گره‌زدن‌های پی‌درپی و طبق نقشه، فرش‌بافی به اتمام می‌رسد.

 

 

نقد و برسی کاربران

ایمیل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید :

0 نظر ( میانگین : 0.0 )